تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی چیست؟

تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی چیست؟

درمان بوتاکس و پرکننده های پوستی

بوتاکس و پرکننده های پوستی درمانهای زیبایی غیرتهاجمی هستند به این معنی که شامل جراحی نمی شوند که معمولاً در مطب پزشک از طریق تزریق انجام می شوند اما شباهت های آنها به همین جا ختم می شود. طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) ، درمان های بوتاکس و پرکننده های پوستی محبوب هستند و بیش از 9 میلیون عمل در سال 2015 انجام شده است.
بوتاکس حاوی باکتری های تصفیه شده است که ماهیچه ها را فلج می کند. با انجام این کار ، بوتاکس می تواند به حداقل رساندن ظاهر خطوط و چین و چروک های ناشی از حالات صورت کمک کند.
پرکننده های پوستی حاوی موادی هستند که به نواحی که به دلیل افزایش سن کم حجم شده اند ، حجم می افزاید. این کم حجم شدن در گونه ها ، لب ها و اطراف دهان شایع است.
افراد باید از هزینه ها و خطرات درمان آگاه باشند و انتظارات واقع بینانه ای از آنچه می توانند انجام دهند داشته باشند.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک شکل تصفیه شده از سم بوتولینوم است که از باکتری ها بدست می آید. اگرچه در مقادیر بیشتر کشنده است اما مقدار کم و تنظیم شدۀ آن برای اصلاح چین و چروک داده  برای دهه ها بدون خطر استفاده شده است.
بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلات محل تزریق عمل می کند. وقتی این سیگنال های عصبی قطع می شوند ، ماهیچه آسیب دیده به طور موقت فلج یا منجمد می شود. بدون حرکت این ماهیچه های منتخب در صورت ، چین و چروک های خاصی ممکن است نرم ، کاهش یا حتی حذف شوند.
بوتاکس و سایر درمانهایی که با سم بوتولینوم ساخته می شوند گاهی اوقات عصبی تعدیل کننده یا نوروتوکسین نامیده می شوند.
درمان های ساخته شده با سم بوتولینوم با نام های تجاری Botox Cosmetic ، Dysport و Xeomin فروخته می شوند.

بوتاکس چه چیزی را می تواند اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که در اثر حرکت عضلات ایجاد می شود ، عمل می کند. اینها به عنوان چین و چروک پویا  و اغلب "خطوط بیان" نامیده می شوند.
شایع ترین چین و چروک های پویا که بوتاکس می تواند درمان کند ، خطوط در بالای صورت است ، خطوط بین ابروها ، خطوط افقی در پیشانی و پنجه کلاغی در اطراف چشم. این خطوط ناشی از لبخند ، اخم ، چشمک زدن و دیگر حالات صورت است.
بوتاکس روی خطوط ریز و چین و چروک های ناشی از افتادگی یا از بین رفتن چروک صورت کار نمی کند. این چروک ها به عنوان چروک های ایستا شناخته می شوند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها ، گردن و نواحی فک می باشد.
بوتاکس یک درمان دائمی نیست. درمانهای مکرر برای ادامه اثرات کاهش چین و چروک ضروری است. اکثر مردم متوجه می شوند که بوتاکس برای شل کردن عضلات اثری 3 الی 4 ماهه دارد .

عوارض بوتاکس

ASPS بوتاکس را بی خطر می داند و 6.7 میلیون درمان در سال 2015 انجام شده است. با گذشت زمان بوتاکس از بین می رود و بیشترعوارض جانبی آن موقتی هستند.
عوارض احتمالی بوتاکس عبارتند از:
•    افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق نزدیک چشم
•    ضعف یا فلج عضلات مجاور
•    کهیر ، بثورات یا خارش
•    درد ، خونریزی ، کبودی ، تورم ، بی حسی یا قرمزی
•    سردرد
•    دهان خشک
•    علائم شبیه آنفولانزا
•    حالت تهوع
•    مشکل در بلع ، صحبت یا تنفس
•    مشکلات کیسه صفرا
•    تاری دید یا مشکلات بینایی
درمان نیز ممکن است به دلیل آنتی بادی هایی که با سم مبارزه می کنند ، بی نتیجه باشد. با این حال ، این مورد در کمتر از 1 درصد از افرادی رخ می دهد که بوتاکس را تکرار کرده اند.
ASPS به افراد توصیه می کند که پس از انجام درمان با بوتاکس ، محل تزریق را ماساژ ندهند زیرا این کار می تواند سم را به پوست اطراف منتقل کرده باعث افتادگی ماهیچه ها و مشکلات دیگر شود.

پرکننده های پوستی چیست؟

پرکننده های پوستی که گاهی اوقات پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند ، موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست طراحی شده اند تا حجم و پری ایجاد کنند.
مواد مورد استفاده در پرکننده های پوستی عبارتند از:
•    کلسیم هیدروکسی لاپاتیت ، یک ترکیب شبه معدنی است که در استخوان ها یافت می شود.
•    اسید هیالورونیک ، که در برخی از مایعات و بافتهای بدن یافت می شود و به پوست چربی می افزاید.
•    پلی آلکیلیمید ، ژل شفاف که با بدن سازگار است.
•    اسید پلی لاکتیک ، که پوست را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری بسازد.
•    میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA) ، یک پرکننده نیمه دائمی
هر یک از این موارد برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر مسائل آرایشی طراحی شده است.
مدت زمان لازم برای کار و همچنین مدت زمان دوام آنها نیز متفاوت است. برخی از پرکننده ها 6 ماه عمر می کنند در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.
افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک در میان بگذارند تا تعیین کند که کدام فیلر برای آنها بهترین انتخاب است.

پرکننده های پوستی چه چیزی را می توانند اصلاح کنند؟

انواع مختلف پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. با توجه به نوع پرکننده می توان درمان های زیر را انجام داد :
•    حجم دادن لب های نازک
•    حجم دادن نواحی کم عمق روی صورت
•    کاهش یا حذف سایه یا چین و چروک زیر چشم ناشی از پلک پایین
•    پر کردن ظاهر زخم های فرو رفته
•    پر کردن یا نرم کردن چین و چروک های استاتیک  به ویژه در قسمت تحتانی صورت
چین و چروک های استاتیک شامل چروک های اطراف دهان و در امتداد گونه ها می شود. این چین و چروک ها معمولاً در نتیجه از دست دادن کلاژن و قابلیت ارتجاعی در پوست ایجاد می شوند.

عوارض پرکننده پوستی

فیلرهای پوستی بی خطر هستند اما گاهی ممکن است عوارض جانبی رخ دهد. شایع ترین مشکلات عبارتند از:
•    بثورات پوستی ، خارش یا فوران های شبیه جوش
•    قرمزی ، کبودی ، خونریزی یا تورم
•    ظاهر نامطلوب مانند عدم تقارن ، توده ها یا اصلاح بیش از حد چین و چروک ها
•    آسیب پوستی که باعث عفونت یا زخم می شود
•    احساس نمودن مادۀ پرکننده در زیر پوست
•    نابینایی یا سایر مشکلات بینایی
•    مرگ سلول های پوست به دلیل از دست دادن جریان خون در ناحیه
هزینه درمان های پرکننده پوستی متفاوت است و بستگی به ارائه دهنده آن ناحیۀ تحت درمان و نوع فیلر انتخاب شده دارد.

تفاوتهای کلیدی
به طور خلاصه ، تفاوت های بوتاکس و فیلرها عبارتند از:
بوتاکس: ماهیچه ها را منجمد می کند تا چین و چروک های ناشی از حالات صورت متوقف شود. اینها معمولاً در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم ها یافت می شوند.
پرکننده های پوستی: از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر کردن نواحی که حجم و صافی خود را از دست داده اند ، استفاده می کنند. این شامل چین و چروک های اطراف دهان ، لب های نازک و گونه هایی است که حجم خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است از آنها برای چین و چروک پیشانی ، زخم ها و سایر نواحی استفاده شود که برای داشتن ظاهری صاف به حجم بیشتری نیاز دارند.
نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد. بسته به نوع پرکننده مورد استفاده ، نتایج پرکننده های پوستی متفاوت است.
از آنجا که بوتاکس و پرکننده ها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده اند ، گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم و یک فیلر برای اصلاح خطوط لبخند در اطراف دهان استفاده کند.

در یک نگاه

سالانه میلیون ها عمل بوتاکس و فیلر انجام می شود و از ایمنی بالایی برخوردارند.
یک منبع معتبر در JAMA Dermatology دریافت که بوتاکس و روش های پرکننده هنگامی که توسط متخصصان پوست مجرب دارای مجوز انجام شوند بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از 1 درصد از مراجعه کنندگان رخ داده است و اکثر آنها جزئی بوده اند.
اگرچه بوتاکس و فیلرها غیرتهاجمی هستند اما هنوز خطرات زیادی را به همراه دارند. قبل از انجام این درمان ها ، فرد باید از همه خطرات و مزایای احتمالی آگاه باشد.
بوتاکس و فیلرها برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. افرادی که بیماری خاصی دارند یا از هر دارویی استفاده می کنند باید در مورد اینکه آیا بوتاکس یا پرکننده ها برای آنها بی خطر است با پزشک صحبت کنند . همچنین باید در مورد آنچه بوتاکس و فیلرها می توانند برای ظاهر انجام دهند مشاوره کنند . اگرچه آنها می توانند ظاهر جوان تری را تقویت کنند اما معمولاً به اندازه یک عمل جراحی ، مانند لیفت صورت ، قوی نیستند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی