تزریق فیلر

تزریق فیلر

 تزریق ژل چیست؟

فیلر یا ژل یک ماده پر کننده و ژلاتینی مانند است که دو نوع موقتی و دائمی دارد. نوع دائمی آن که این روزها به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد از جنس سیلیکون بوده که در بدن جذب نمی شود و درصورت پشیمان شدن و یا ناراضی بودن فرد تنها باید آن را تخلیه کرد اما نوع دوم که در این مرکز تجویز و تزریق می گردد ژل هیالوورنیک اسید است. این ماده به صورت طبیعی در بدن انسان هم ساخته میشود. نکته ی مثبت این ژل ها این است که با بدن انسان سازگار بوده و پس از مدتی جذب بدن میشوند. این ژل با هدف جبران تحلیل چربی، صاف کردن چین و چروک‌ها یا زیباسازی صورت زیر پوست تزریق می‌شود. امکان واکنش آلرژیک بدن با این ژل بسیار کم بوده و فرد مراجعه کننده در صورت عدم رضایت تنها با تزریق آنزیم توسط پزشک می تواند حالت اولیه خود را داشته باشد.
دلیل اصلی محبوبیت تزریق ژل، غیر تهاجمی بودن این درمان می باشد. افراد بسیاری ترس از عمل جراحی و دوره ی نقاهت آن دارند اما روش تزریق ژل یک روش بدون عوارض بوده که در یک جلسه انجام می شود و نتیجه ی آن بلافاصله قابل مشاهده است، نسبت به عمل جراحی هزینه ی کمتری دارد و مراقبت های بعد از آن بسیار ساده و ابتدایی می باشند. با تزریق ژل و فیلر که روش‌های جوانسازی پوست هستند، نمی‌توان انتظار نتیجه ای مانند نتیجه ی عمل جراحی را داشت اما می‌توان با استفاده از تزریق ژل، پوست صورت خود را سالم‌تر و جوان‌تر نگه داشت. باید به یاد داشته باشید که استفاده از ژل و فیلر روش‌های موقتی برای جوانسازی پوست هستند و این روش‌ها باید به طور دوره ای و دائم انجام شوند تا ماندگارتر باشند.

  کاربردهای تزریق ژل در صورت

• رفع چین و چروک روی صورت (استاتیک و دینامیک):
چین و چروک ایجاد شده روی پوست به دو دسته تقسیم می شوند:چین و چروک هایی که با حرکت عضلات صورت مانند اخم کردن،خندیدن،تعجب کردن و مانند اینها ایجاد می شوند و دینامیک نامیده میشوند که معمولا برای از بین بردن آنها از بوتاکس استفاده می کنند و چین و چروک های که در حالت عادی و بدون حرکت صورت هم قابل مشاهده هستند که استاتیک نامیده شده و برای از بین برن آنها می توان از ژل یا فیلر استفاده کرد که از جمله تفاوت های تزریق ژل و بوتاکس نیز به شمار می رود.
با تزریق ژل به لایه ی میانی در این نواحی گودی و چین و چروک ها پر شده و پوستی صاف و جوان تر خواهید داشت.
• فرم دهی و برجسته کردن لب:
فرم دهی و حجیم کردن لب ها به راحتی با ژل امکان پذیر است. تزریق ژل لب معمولا بیشتر در نواحی حاشیه لب و لب پایین صورت میگیرد که اصطلاحا شامل مدل هایی مانند مدل روسی، قلبی، باربی و ... می باشد. حجم قابل تزریق در لب معمولا بین 0.5 تا 1 سی سی بوده که با توجه به سلیقه و انتظار مراجعه کننده متغیر بوده و امکان بیشتر شدن این مقدار نیز میباشد که پزشک در جلسه ی مشاوره ی قبل از انجام کار این مقدار را تعیین خواهد کرد.
• گونه گذاری و مشخص‌تر کردن خطوط و انحناهای صورت:
گونه نقش مهمی در فرم گیری صورت دارد. اغلب کسانی که صورت لاغری دارند چهره ی عبوس و بی حالی دارند که با تزریق ژل و گونه گذاری و زاویه ی سازی صورت می توانید چهره ای شاداب تر با هارمونی بالاتری داشته باشید.
• پر کردن فرورفتگی‌های صورت یا گودی‌ زیر چشم و یا مربوط به اسکار و جای زخم
• بهبود فرم بینی و رفع ایرادات ناشی از جراحی بینی

 


چه نکاتی را راجع به تزریق ژل باید بدانیم؟


پزشک در جلسه مشاوره ناحیه مورد نظر و شرح حال بیمار را بررسی می‌کند. هرچند عوارض تزریق ژل حداقل است، اما بیمار می بایست شرح حال خود، شامل ابتلا به عارضه‌های پوستی یا عصبی، سابقه آلرژی‌ها یا مصرف داروهای مختل کننده ایمنی را به طور کامل به پزشک اطلاع دهد. برای مثال بیمار باید پزشک را از مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب، مانند آسپرین، ویتامین E، ایبوپروفن یا ناپروکسین، یا داروهای رقیق کننده خون مطلع کند چون این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند.
ناحیه درمان قبل از تزریق تمیز و ضدعفونی و به طور موضعی بی‌حس می‌شود. بی حسی موضعی به دو صورت تزریقی و یا استفاده ی سطحی از پماد لیدوکایین انجام می شود تا ناراحتی بیمار در طول درمان و پس از آن به حداقل برسد.
نتیجه تزریق ژل، با توجه به نوع ژل و ناحیه تحت درمان، ممکن است بلافاصله مشاهده شود.
برندهای معتبر و دارای تاییدیه وزارت بهداشت که این روزها در مراکز درمانی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند برندهای ژوویدرم(فرانسه)، پرفکتا(فرانسه)، الانسه(هلند)، رووفیل(کره)، نورامیس (کره)و ... می باشند.

 

    


عوارض معمول تزریق ژل در صورت عبارت است از:

 

• کبودی خفیف اطراف محل تزریق: این اثر معمولاً پس از دو تا سه روز برطرف می‌شود.
• ورم کردن ناحیه‌های تزریق شده: ورم معمولاً خفیف است و پس از گذشت 48 تا 72 ساعت از بین می رود.
• قرمزی پوست: قرمز شدن پوست معمولاً پی‌آمد تزریق، ماساژ شدید و واکنش خفیف پوست است. قرمزی پوست پس از دو تا سه روز برطرف می‌شود.
• از دیگر عوارض تزریق ژل می توان به زخم شدن یا خارش محل تزریق، جابجا شدن و گلوله شدن ژل ودر برخی موارد نادر عفونت محل تزریق نام برد که اغلب موقت می باشند و برطرف می شوند.


مراقبت های پس از تزریق ژل:


1- از تماس آب با محل تزریق ژل تا 24 ساعت پرهیز نمایید.
2- از ضربه زدن، فشار وارد کردن، ماساژ دادن، حركت هاي شديد، هرگونه تحريك و دستكاري محل تزريق، ورزش سنگین و خوابیدن روی صورت خودداری نمایید.
3- از تماس با آب، چای و غذاي داغ و گرم کردن محل تزریق و همچنین رفتن به سونا و جکوزی خودداری نمایید. این کار روند حل شدن ژل را تسریع می بخشد.
4- تا 10 روز از كشيدن سيگار و قلیان پرهيز نماييد.
5- استفاده مرتب از کمپرس یخ در 2 روز اول طبق دستور پزشک و بدون وارد آوردن فشار در محل تزریق توصیه مي گردد.
6- آنتی بیوتیک و دیگر داروهایی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است را بطور کامل و مرتب استفاده نمایید.
7- در صورت سابقه ی تبخال از داروهای ضد تبخال به مدت 7 روز استفاده شود.
8- عوارض جانبی پس از تزریق، خفیف وگذراست و شامل کبودی، تورم، قرمزی، درد و سفتی مي باشد و معمولاً درعرض 5 تا 7 روز خود به خود برطرف می شود.
9- درصورت بروز دردهاي شديد و تورم بيش از حد در محل تزريق و اطراف آن، سريعاً به پزشک اطلاع دهيد.
10- برای رسیدن به نتیجه مطلـوب، غالب افراد نیاز به تکرار تزریق به میزان1 تا 2 بار در سال خواهند داشت.

 


تماس با اپکس
راه های ارتباطی