موارد تزریق بوتاکس

موارد تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس از پرطرفدارترین روش های غیرتهاجمی و ایمن، برای جوانسازی و از بین بردن چین و چروک ها برای افراد بازه ی سنی 18 تا 65 سال میباشد.
در این روش که باتزریق موضعی انجام می شودبا فلج کردن عضله ها مانع از ایجادچین و چروک میشوند
این دارو از سم بوتولونیوم نوعA ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات میشود
در حال حاضر داروهای بوتاکس دارای مجوز دیسپورت، نورونوکس، مصپورت، دیستون می باشند که در بازار عرضه میگردند.
تزریق بوتاکس معمولا در ناحیه پیشانی و اطراف دور چشم انجام میشود،درواقع علت اصلی چین و چروک این نواحی حرکت عضلات است که باتزریق بوتاکس و توقف این حرکات، چروک ها از بین خواهند رفت
از دیگرفواید تزریق بوتاکس می توان به درمان تعریق بیش از حد در نواحی کف دست ها،زیر بغل و کف پاها و در مان میگرن اشاره کرد.

                    
قبل از تزریق بوتاکس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

• 7 الی 10 روز پیش از تزریق از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب و ویتامین E خودداری کنید. این موارد می‌توانند باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی شوند.
• تا 48 ساعت قبل از تزریق از مصرف آنتی بیوتیک ها و جنتامایسین پرهیز کنید.
• تا حداقل 24 ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل پرهیز کنید.
• اگر سابقه‌ی تبخال زدن دارید، حتماً در جلسه‌ی مشاوره به پزشک خود اطلاع دهید. معمولاً برای جلوگیری از برون ریزی بیماری،برای شما داروهایی تجویز خواهد شد که باید یک هفته قبل از تزریق مصرف کنید.
• در صورتی که به بیماری خاصی همچون بیماری قلبی، دیابت، بیماری جلدی(پوستی) مبتلا هستید حتما قبل از تزریق به پزشک خود اطلاع دهید.(تزریق در این نوع مراجعه کنندگان باید با احتیاط صورت گیرد)

 مدت زمان ماندگاری بوتاکس

نتایج کامل بوتاکس از روز هفتم تا چهاردهم پس از تزریق به طور معمول قابل رویت خواهد بود و  حدود 4 ماه و در برخی افراد تا 6 ماه نیز باقی می ماند. پس از چندین بار تزریق، عمق چروک ها کمتر شده و در صورت تداوم درمان هیچگاه چروک ها به حالت اولیه ی خود برنخواهند گشت.

طول مدت مانگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

اثر متابولیسم بدن فرد مراجعه کننده

معمولا در افرادی که متابولیسم(سوخت و ساز) بدنشان بالاست بوتاکس زودتر جذب می شود و ماندگاری آن کمتر خواهد بود.

به همین دلیل است که اثر بوتاکس روی افرادی که ورزش مرتب انجام می دهند به نسبت بقیه زودتر از بین میرود. 

نوع ماهیچه مورد تزریق

هرچه ناحیه ی مورد تزریق بزرگتر باشد به بوتاکس بیشتری جهت ماندگاری بیشتر نیاز دارد،همچنین معمولا اثر بوتاکس در ماهیچه هایی که طی روز فعالیت بیشتری دارند زودتر کمرنگ میشود.

تعداد جلسات تزریق

تکرر در تزریق بوتاکس با ماندگاری بیشتر آن ارتباط مستقیم دارد.هرچه تزریق به صورت مرتب تر صورت گیرد ماهیچه های مورد نظر تحرک کمتری خواهند داشت در نتیجه هیچگاه چروک ها به عمق قبلی خود برنخواهند گشت.

آیا تزریق بوتاکس خطر دارد؟

نگران نباشید! بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ندارد. علاوه بر این،زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. درحالیکه دراستفاده‌ ی درمانی بوتاکس، تنها به صورت موضعی از این سم استفاده می‌شود.
طول مدت اثرگذاری بوتاکس چه مدت است؟
تاثیر بوتاکس بعد از 1 الی 2 هفته نمایان خواهد شد و ماندگاری آن بین 4 تا 6 ماه بوده ولی در برخی موارد بین 6 تا 10 ماه نیز مشاهده می شود و بعد از آن به حالت اول برگشته و نیاز به ترمیم دارد.اما بعد از چند بار تزریق پیاپی تاثیرات آن مدت زمان بیشتری مانده و فواصل بین تزریق ها طولانی تر شده وهرگزچین و چروک ها به حالت روز اول خود برنخواهد گشت.
امکان تزریق بوتاکس در چه نواحی از بدن امکانپذیر است؟
1.پیشانی
2.اطراف چشم
3.زیربغل
4.کف دست
5.لب
6.خط خنده
7.گردن
8.کف سر

    


مراقبتهای پس از تزریق بوتاکس چیست؟

از لمس کردن بیش از حد و ماساژنواحی تزریق شده حداقل تا 24پرهیزکنید
معمولا توصیه می شود از تماس با آب و استحمام تا 24 ساعت پرهیز شود(توجه داشته باشید هدف اصلی از این توصیه عدم تماس با بخار آب و آب بادمای بالا میباشد)
محدود کردن فعالیتهای سنگین، شنا و یاحضور در سونا یا جکوزی
حداقل 1 هفته بعد از تزریق بوتاکس از نوشیدن مشروبات الکلی و یا استعمال دخانیات پرهیزکنید.
در صورت مشاهده هرگونه عارضه ی جانبی شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
هشدار!
حتماً برای تزریق بوتاکس به مراکزدرمانی مراجعه کنید.
استفاده از این دارو از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور، تنها توسط پزشکان مجاز است و باید در مراکزدرمانی مانند کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها انجام شود. تزریق بوتاکس در مراکزغیردرمانی مانند آرایشگاه‌ها و توسط افراد غیرپزشک می ‌تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد. به 2 دلیل:
• در این مراکزاستفاده از بوتاکس‌های غیراستاندارد و بدون مجوز وجود دارد. چون تهیه بوتاکس فقط توسط پزشکان یابانسخه‌ ی پزشک ممکن است، افراد غیرپزشک مجبورند که از بوتاکس‌های تقلبی استفاده کنندکه می‌تواند موجب بروز عوارضی مانند واکنش‌های حاد آلرژیک شوند.
• احتمال بروز عوارض جانبی مانند افتادگی پلک، عدم تقارن یاایجاد دو بینی، در صورت تزریق بوتاکس در مراکزغیردرمانی بیشتر است. به علاوه در صورتیکه دچار عوارض حاد بشوید، افراد غیرپزشک توان درمان و رفع مشکلات احتمالی را ندارند.


تماس با اپکس
راه های ارتباطی