آر.اف(RF)

آر.اف(RF)

دستگاه آر.اف چيست؟

ابتدا بهتر است تکنولوژی رادیوفرکانسی یا آر اف را تشریح کنیم. رادیوفرکانسی تعدادی امواج الکتریکی در ثانیه به همراه میدان مغناطیسی می باشد که در طیف امواج رادیویی الکترومغناطیسی قرار دارد.
زمانی که انرژی آر اف برای سفت کردن پوست استفاده می شود می تواند به بخش های عمیق پوست نفوذ کند و بر درم و لایه های زیری تاثیر بگذارد که نتیجه آن بهبود ساختار بافت های زیرین می باشد و کلاژن سازی می شود.
انرژی آر.اف می تواند به دو صورت مونوپلار و بی پلار وارد شود. در فرم مونوپلار دستگاه آر اف تنها دارای یک قطب یا یک الکترود می باشد. در این حالت جریان حاصل از طریق یک الکترود وارد بدن می شود و بیشترین مقاومت در ناحیه اطراف سری دستگاه وجود دارد
در این روش با استفاده از دستگاه لاغری موضعی با دستگاه ار.اف همزمان با انتشار امواج رادیوفرکنسی باعث می شود تا چربی ها شکسته ، و جریان خون(متابولیسم) زیاد و پوست نیز سفت شود. به همین دلیل است که استفاده از لاغری موضعی با دستگاه آر.اف همزمان با لاغری سبب می شود تا افتادگی پوست و شل شدن پوست نیز تا حدود بسیار زیادی برطرف می شود و پوست لیفت شود.
انواع دستگاه آر اف در شکل تک قطبی و دو قطبی ارائه می شود. در آر اف تک قطبی، امواج گرمایی در لایه های عمیق پوست اعمال شده و کاربرد آن اکثرا برای لاغری و کاهش سلولیت است. در آر اف دو قطبی، درمان در لایه های سطحی پوست ایجاد شده و هدف آن، جوانسازی پوست است.

                            


در چه مواردی می توان از RF استفاده نمود؟


این روش در کل دنیا ثابت شده است که این روش می تواند انتظار بسیاری از افراد را برآورده نماید.
از دستگاه لاغری موضعی با دستگاه آر.اف می توان برای صورت، گردن، بازو، شکم و غبغب و سلولیت استفاده نمود که همزمان باعث لیفت پوست و تناسب اندام می شود.


لاغری موضعی با دستگاه آر.اف

اثر فوری که در فیبرهای کلاژن انقباض ایجاد می کند و پوست جمع می شود که این اثر را بلافاصله بعد از RF می توانیم مشاهده کنیم.
اثر تاخیری که در این روش سلول های کلاژن روند ترمیم را در پیش میگیرند که در اثر تحریک با RF ایجاد می شود و بعد از چند ماه می توان نتیجه آن را دید.
امروزه روش های متعددی برای رسیدن به لاغری وجود دارد و به طبع آن از دستگاه های مختلفی برای انجام این کار استفاده می شود. دستگاه آر.اف نیز از جمله دستگاه های کاربردی در لاغری موضعی است. زیرا دستگاه آر.اف همانطور که گفته شد، از ایمن ترین، بی عارضه ترین و موفق ترین دستگاه ها در لاغری موضعی است.


نحوه عملکرد لاغری موضعی با دستگاه آر.اف

دستگاه آر.اف برای درمان شلی و آویزان بودن پوست موثر است و تاثیر آر.اف بر کشیدن ابروها و سفت کردن پوست پیشانی، زیر چشم ها، لیفت کردن بخش بالایی گونه، از بین بردن غبغب و از بین بردن تیرگی زیر چشم و به حداقل رسانی منافذ اتساع یافته، خط فک و خط گردن (سفت کردن پوست گردن و به حداقل رساندن چروک های گردن) مشخص شده است.
استفاده ازلاغری موضعی با دستگاه آر.اف می تواند به مرور زمان و بعد از گذشت چند جلسه به همراه برنامه تغذیه سالم باعث فرم دهی به بدن شود. همچنین می توان از دستگاه آر.اف به منظور کاهش غبغب و رفع و درمان سلولیت پوست در افراد چاق و خانم هایی که بارداری را تجربه نموده اند نیز استفاده نمود.
آر اف می‌تواند برای درمان تعداد زیادی از مشکلات پوستی استفاده شود. برخی درمان‌ها عبارتند از:
رفع شلی پوست
رفع تیرکی پوست
چین‌ و چروک و خطوط صورت
جوان‌سازی
اسکار،آکنه
رفع منافذ باز پوست
بازسازی پوست
رفع چروک دور چشم
درمان ترک‌های پوستی
درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی
لاغری با آر.اف یک روش غیر تهاجمی است که برای از بین بردن چربی های شکم، پهلو، غبغب و ران ها و بازو ها می توان از این دستگاه استفاده نمود. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که با گرم کردن چربی های زیر پوستی باعث شکسته شدن و تحریک این چربی ها می شود. این روش به دین دلیل ایمن نامیده می شود که در آن به بافت های مجاور چربی و پوست هیچ گونه آسیبی وارد نمی شود.
دستگاه RF امواج رادیویی را با فرکانس بالا تولید و از بافتهای بدن عبور می‎دهد. این امر باعث تولید حرارت عمقی به میزان 38 الی 44 درجه سانتیگراد در چربی های اضافه بدن می‎شود. در نتیجه دستگاه برای درمان سلولیت و لاغری موضعی از قبیل شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب استفاده می‎شود.
همچنین از طریق این دستگاه می‎توان فرایند جوانسازی پوست را در بیماران انجام داد. در نتیجه این کار کلاژن سازی، پف چشم، سیاهی زیر چشم و چین و چروک های سطحی مانند خط خنده و … ، در بیماران از بین می‎رود.
علاوه بر کاربردی که از دستگاه RF برای لاغری موضعی دارد، این دستگاه می‎تواند برای گرم کردن و کشیدن پوست جهت تقویت جریان خون و شکستن سلولیت و چربی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این روش می‎تواند برای افرادی که نسبت به افتادگی غبغب، گونه و گردن خود ناراضی هستند مورد استفاده قرار بگیرد.
اثر فوری که در فیبرهای کلاژن انقباض ایجاد می کند و پوست جمع می شود که این اثر را بلافاصله بعد از RF می توانیم مشاهده کنیم.
اثر تاخیری که در این روش سلول های کلاژن روند ترمیم را در پیش میگیرند که در اثر تحریک با RF ایجاد می شود و بعد از چند ماه می توان نتیحه آن را دید.


تعداد جلسات مورد نیاز برای لاغری موضعی با دستگاه آر.اف چقدر است ؟


با توجه به حجم چربی و جایی که قرار است چربی های آن شکسته شود مانند شکم و پهلو بین 4 تا 6 جلسه به طور متوسط زمان لازم است. پس از اتمام جلسات درمانی به طور طبیعی و طی دوره های دو الی چهار ماهه چربی ها شکسته شده و در نهایت چربی ها از بین میرود.


آیا آر اف در جوانسازی پوست تاثیر می گذارد؟

امروزه درمان آر اف در جوانسازی پوست به طور گسترده ای صورت گرفته و با توجه به مشکلات پیری مشترک برای مردان و زنان به کار گرفته می شود. تاثیر گذاری این روش در جوانسازی پوست، به صورت کاهش و یا حذف سلولیت از پوست است. با توجه به اینکه پوست زنان با مردان متفاوت است، روش درمانی آر اف برای هر دو گروه در نظر گرفته شده است.
این روش در جوانسازی پوست زنان بیشتر به کار می رود به عنوان مثال، بروز سلولیت فقط در زنان مشاهده می شود. سلولیت، نوعی آسیب پوستی زنانه است که معمولا در اطراف باسن و در پشت ران ها ایجاد شده و چربی بیشتری در آن ناحیه متراکم می شود.
همچنین می توانیم ازآر.اف برای کمک به رفع سلولیت و از بین بردن چربی های تجمع یافته استفاده کنیم که این اثر را از طریق بهبود در جریان خون بافتی و خرد کردن سلول های چربی می گذارد که مجموع این اثرات آر.اف که روی کم شدن چربی بدن تاثیر دارد، آر.اف را برای همه افرادی که پوست های شل و افتاده دارند می توانیم بکار ببریم.
بر خلاف سلولیت هایی که شامل چربی های بدن و چربی پوست بوده و بیشتر در زنان ایجاد می شود، چربی های کلی بدن برای هر دو گروه مرد و زن ایجاد شده و با این روش قابل درمان است.


چه کسانی برای انجام آر.اف مناسب هستند؟


این نوع درمان برای همه، چه مرد و چه زن و در کل هر کسی که دوست دارد چین‌وچروک و شیارهای پوست صورت خود را درمان کند انتخاب خوبی است. آر‌اف صورت برای درمان انواع پوست صورت مناسب است. افرادی که افتادگی پوست صورت و همچنین چین ‌و چروک آن ها خیلی شدید و عمیق نیست و آمادگی لازم برای جراحی تهاجمی پوست صورت را ندارند گزینه‌های مناسبی برای این روش درمانی هستند.
در کل، افرادی که تازه نشانه‌های پیری در پوست آنها نمایان شده و نیازی به لیفت صورت و لاغری موضعی ندارند می‌توانند از مزایای روش درمانی آر.اف بهره ببرند.
با تمام مزایایی که این روش دارد در برخی موارد محدودیت داشته و قابل استفاده نیست. به‌عنوان مثال، افرادی که قلبشان با باطری کار می‌کند، افرادی که در ناحیه درمان دارای صفحات فلزی و یا پین هستند، افراد مبتلا به بیماری‌های حاد قلبی و بیماری‌های بافت همبند و زنان باردار و شیرده نباید از این روش درمانی استفاده کنند.


مزایای استفاده از دستگاه آر.اف چیست؟

درمان پوست با آراف، یک روش آسان، بدون درد و غیر جراحی است که موجب کاهش خطوط ظریف پوستی، افتادگی پوست و در کل افزایش خاصیت ارتجاعی و بافت پوست می‌شود. یکی از مهمترین مزایای درمان با دستگاه آر.اف، تحریک افزایش تولید کلاژن و الاستین و همچنین بهبود جریان خون است. این موارد مهم طبیعتا موجب جوانسازی پوست در عرض چند ماه می‌شوند.


عوارض آر.اف چیست؟

ممکن است درمان فرکانس رادیویی به دلیل عدم ایجاد آسیب، یک راه مناسب برای مقابله با برخی ازمشکلات رایج پوست باشد اما این نیز معایبی دارد. در زیباسازی یا هر نوع درمانی، هیچ روشی کاملا ایمن و بی خطر نیست. هر روشی می تواند عوارض مخصوص به خود را داشته باشد که درجه آن ممکن است کم یا زیاد باشد. از این رو به عوارض آر اف هم باید توجه کرد.
درمان آر.اف باعث عوارض جانبی می شود که نسبت به هر فرد دیگر متفاوت است، اما می توان به راحتی با اقدامات احتیاطی مناسب مانع از ایجاد این عوارض جانبی شد. البته به این نکته توجه داشته باشید که این عوارض دائمی نبوده و به مرور برطرف می شوند.
کمی التهاب و قرمزی روی پوست
تورم ملایم
حساسیت محل درمان
فرورفتگی
سوزش صورت
حساسیت جزئی
خشکی صورت
ممکن است کبودی نیز به عنوان یک عارضه جانبی دیده شود. همانطور که هیچ دو نفر شبیه نیستند علائم و عوارض جانبی آر.اف نیز همانطور که گفته شد در افراد مختلف متفاوت است. کارشناسان توصیه می کنند پس از درمان آر اف از محلول های موضعی پوست استفاده نشود تا احتمال عوارض جانبی کاهش یابد.


برخلاف بسیاری از روش‌های لیزر که به شش جلسه یا بیشتر نیاز دارند، دو الی سه جلسه درمان آر.اف در بیشتر بیماران ممکن است کافی باشد. پزشک تعداد جلسات درمان را که برای هر بیمار مناسب است، بر اساس نیازها و اهداف بیمار تعیین می‌کند.
آر.اف بهتر است یا هایفو؟
در روش هایفو از طریق امواج بالا به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و سرعت اثربخشی و زیباسازی پوست در این روش نسبت به روش آر اف، بالاتر است .


تماس با اپکس
راه های ارتباطی