کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی‌تراپی یک روش پزشکی است که در آن، دی اکسید کربن را جهت اهداف درمانی بکار می‌برند. درطول درمان با اعمال گاز استریل پزشکی دی اکسید کربن به پوست یا بافت چربی، نشانه‌ای مبنی بر کمبود اکسیژن ارسال شده و ارگانیسم در عرض چند دقیقه دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می‌کند. نتیجه درمان کربوکسی‌تراپی شبیه به درمان با اکسیژن پرفشار است، اما در کربوکسی تراپی اکسیژن در پوست با غلظت بالا تنها زمانی که داخل آن است، وجود دارد، با این حال اثر کربوکسی‌تراپی به مدت 7 روز دوام دارد. همانطور که گفته شد، در این روش بسته به ناحیه تحت درمان، مقداری کربن دی اکسید به بدن تزریق میشود. گرچه این ماده به صورت طبیعی توسط سلولهای بدن تولید میشود، اما زمانی که مقدار آن بیش از حد نرمال شود؛ بدن را مجبور به پاسخ میکند.

زمانی که این ماده وارد بدن میشود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک میشود. بدن این شرایط جدید را به منزله کمبود اکسیژن در نظر گرفته و سعی میکند با استفاده از رگهای خونی، شرایط را کنترل کند. این پاسخ باعث میشود که هم اکسیژن کافی به این ناحیه ارسال شده و هم میزان تولید کلاژن افزایش یابد. و همانطور که به احتمال زیاد میدانید، کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست است.

با توجه به اینکه دی اکسید کربن یک گاز طبیعی است که توسط ارگانیسم در طول روند متابولیسم طبیعی ایجاد می‌شود، احتمال بروز حساسیت وجود ندارد. این کار توسط دستگاه‌های مخصوص با کنترل محدود فشار و مقدار گاز که در طول درمان اعمال شده، انجام می‌‌شود. در طول درمان بیمار ممکن است فشار خفیفی را احساس کند و فوراً پس از درمان ، ناحیه تحت درمان به دلیل افزایش خون و جریان اکسیژن کمی قرمز می‌شود.

در حین درمان کربوکسی تراپی، غلظت فاکتورهای رشد  افزایش و ریزجریان‌ جدید ایجاد شده، تخلیه بافت لنفاوی بیشتر شده، تولید کلاژن افزایش یافته و با اعمال این گاز به بافت چربی، سلول‌های چربی شکسته شده و چربی ذوب می‌شود. دلایل رایج برای استفاده از کربوکسی‌تراپی ، نازک و شل شدن پوست، ترک‌های پوستی قابل مشاهده و گسترده، تیرگی زیر چشم، چاقی موضعی ، بخصوص غبغب و پف زیر چشم است.

کربوکسی تراپی مجموعه‌ای از تزریق‌های کوچک با سوزنی نازک به لایه‌های مختلف پوست و بافت زیر پوست است. این تکنیک شبیه به مزوتراپی است، به استثنای مسئله تزریق گاز کربن دی اکسید (در کربوکسی‌تراپی) که در مقابل مخلوطی از ترکیبات مایع (در مزوتراپی) قرار می‌گیرد. سوزن‌ها به یک لوله با دی‌اکسید کربن طبی متصل شده، که طراحی آن کمک می‌کند که جریان و مقدار گاز کنترل شود. تزریق دی‌اکسید کربن در بافت زیر جلدی، جریان خون را افزایش داده ، سلول‌های چربی را از بین می‌برد، مقدار مایعات بین سلولی را کاهش داده ، تولید کلاژن را تحریک می‌کند. رگ‌های خونی عریض‌تر و با انعطاف بیشتر باعث رسیدن اکسیژن بیشتر و مایعات کمتر در این نواحی مانند تیرگی وپف زیر چشم و سلولیت در نواحی تحت تاثیر و تمامی پوست‌های پیر می‌شود.

 

کربن دی اکسید، ترکیبی مضر یا مفید؟

ما اکسیژن را تنفس کرده و دی اکسید کربن پس ‌می‌دهیم. همه ما همیشه اکسیژن را به عنوان یک ترکیب مفید و دی اکسید کربن را یک ترکیب مضر فرض می‌کردیم! اما کربن دی‌اکسید کیفیت خود را باز پس گرفت.

نکاتی که لازم است بدانیم:

کربوکسی تراپی در درمان ترک‌های پوستی ، نتایج بهتر و سریع‌تری روی جای زخم‌های صورتی و تازه بدست می‌دهد. عمدتاً نتایج درمان ترک‌های پوستی دائمی است ، البته تا زمانی که ترک جدیدی در نواحی درمان شده ایجاد نشود. بطور کلی تعداد دفعات درمان از فردی تا فرد دیگر متفاوت بوده و معمولا 1 بار در هفته و  بین 4 تا 10 جلسه  درمان را شامل می‌‌شود.

استفاده از کربوکسی تراپی در درمان نواحی اطراف چشم ، الگوی یکسانی را مانند ترک‌های پوستی دنبال می‌کند، جز اینکه چشم‌ نیاز به حفظ و ادامه درمان دارد.

ظاهر نواحی اطراف چشم توسط عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بنابراین برای حفظ نتیجه، درمان باید حداقل شش ماه یک بار یا هر زمان که نیاز است، ادامه یابد.

هر جلسه حدود 10-20 دقیقه طول می‌کشد. متوسط تاثیر هر دوره درمان از 6 تا 12 ماه طول می‌کشد که به شرایط قبل از درمان، نواحی درمان شده و سبک زندگی پس از درمان بستگی دارد.

بیماران درمان شده با گاز دی اکسید کربن، حس خود را از درمان با " دردناک" تا  "کاملاً راحت "  بیان کردند، اما عمدتاً این درمان با حد متوسط درد در نظر گرفته می‌شود و ناراحتی در زمانی است که گاز وارد پوست می‌شود. این کار با افزایش فشار و  جدا شدن جزئی لایه‌های پوست ایجاد می‌شود.

کربوکسی‌تراپی به هیچ دوران بهبودی نیاز ندارد و هیچ محدودیتی در انجام فعالیت پس از درمان وجود ندارد. در اکثر بیماران هیچ نشانه قابل مشاهده‌ای از تزریق روی پوست دیده نمی‌شود، با این حال کمی کبودی، ورم و قرمزی ممکن است رخ دهد، که به ندرت در درمان اطراف چشم دیده می‌شود. عارضه جانبی دیگر ،حس سوزن سوزن شدن در نزدیکی محل تزریق است که پس از چند دقیقه برطرف می‌شود. نواحی اطراف تزریق ممکن است اساساً به مدت 10 تا 20 دقیقه حس گرمتری داشته باشد.

این گاز که برای تزریق بکار می‌رود، استریل است و از 1) قبل از اینکه داخل انسفالیتور دی اکسید کربن وارد شود از فیلتر باکتریایی عبور می‌کند . 2 ) یک فیلترضدباکتری / ضد ویروس 0٫20 میکرون بین دستگاه و سوزن 30G تزریق قرار می‌گیرد که زمان جذب گاز را افزایش داده و فشار کاهش می یابد. حس سوختگی موضعی و قرمزی در ناحیه درمان شده، بسیبار شایع است.

آیا کربوکسی تراپی برای همه مجاز است؟

با توجه به اینکه این عمل تهاجمی نیست و عوارض خاصی هم به همراه ندارد، انجام آن برای تمامی افراد بلامانع است. با این وجود اگر در یکی از دسته های زیر قرار دارید، حتما قبل از انجام درمان با پزشکتان مشورت کنید:

 • افرادی که مشکل کلیوی دارند و یا دیالیز میکنند.
 • افرادی که زخم فعال در ناحیه تحت درمان دارند.
 • افرادی که دوره شیمی درمانی را پشت سر میگذارند.
 • زنانی که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که مشکلات مغزی یا صرع دارند.

کاربردهای کربوکسی تراپی:

کربوکسی تراپی زیر چشم –رفع تیرگی و گودی زیر چشم

به حداقل رساندن گودی و تیرگی زیر چشم، یکی از رایج ترین کاربردهای کربوکسی تراپی است. طبق نظر اساتید و پزشکان معتبر دنیا "عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی، باعث میشود که پوست آبی رنگ دیده شود." در نتیجه با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه های مویرگی بهبود می یابند.

کربوکسی تراپی برای جای جوش

در مورد جای زخم ها، جای جوش ها و افتادگی پوست، کربوکسی تراپی با هدف تسریع روند بهبود انجام میشود. این درمان روند بهبودی را از نو شروع می کند و گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیش از پیش افزایش میدهد. برخی پزشکان می گویند، ترکیب کربوکسی تراپی با میکرونیدلینگ می تواند نتایج را بهبود بخشد.

کربوکسی تراپی شکم و پهلو

کربوکسی تراپی بعضا به عنوان یک جایگزین برای جراحی لیپوساکشن جهت کاهش چربی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت در مورد این درمان این است که بر اساس بررسی های انجام شده، نتیجه این درمان برای لاغری دائمی نیست. در واقع کربوکسی تراپی تنها برای شکستن سلولهای چربی به کار برده میشود و نه از بین بردن آنها.

کربوکسی تراپی ترک پوستی

این روش یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش های درمان ترک پوستی بعد از زایمان میباشد. این عمل باعث ایجاد مویرگهای جدید در ناحیه تحت درمان میشود. که این عمل باعث، افزایش گردش خون و مقدار مواد مغذی و اکسیژن در این نواحی میشود.این مسئله باعث کلاژن سازی و ترمیم پوست در نواحی ترک حاملگی میشود.

سایر کابردهای کربوکسی تراپی عبارت هستند از:

 • کربوکسی تراپی واژن
 • کربوکسی تراپی مو
 • کربوکسی تراپی ران
 • کربوکسی تراپی زیر بغل
 • کربوکسی تراپی غبغب

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

 • از تماس آب با محل انجام کار و حمام کردن تا 24 ساعت پرهیز نمایید.
 • تا 14 روز از رفتن به سونا و جکوزی و استخر خودداری نمایید.
 • از فشار وارد کردن، ماساژ دادن، خاراندن، هرگونه ضربه، تحريك و دستكاري در محل انجام کار خودداری نمایید.
 • تورم و پف کردن زیر و بالای چشم پس از کربوکسی طبیعی است و طی 7 تا 10روز جذب خواهد شد و نیاز به ماساژ و فشار دادن نیست.
 • در طی انجام مزوتراپی سر فقط از شامپویی که برایتان تجویز شده جهت شستشوی سر استفاده نمایید.
 • از كشيدن سيگار و قلیان تا 10 روز پرهيز نماييد.
 • آنتی بیوتیک و دیگر داروهایی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است را بطور کامل و مرتب استفاده نمایید.
 • عوارض جانبی این پروسه ها، خفیف و گذراست و شامل کبودی، تورم، قرمزی، درد و خارش مي باشد و معمولاً در عرض 7 تا 10 روز خود به خود برطرف می شود.
 • درصورت بروز قرمزی و درد شديد، تورم بيش از حد، ترشحات پوستی و یا سوزش و خارش زیاد و سريعاً به پزشک اطلاع دهيد.
 • برای رسیدن به نتیجه مطلوب، غالب افراد نیاز به تکرار حداقل به میزان 4 بار و به فاصله 4 تا 6 هفته خواهند داشت.

تماس با اپکس
راه های ارتباطی