موارد مصرف و منع مصرف کربوکسی

موارد مصرف و منع مصرف کربوکسی

تاریخچه ی کربوکسی تراپی

استفاده از دی اکسیدکربن در داروها و بالن درمانی یا "تزریق گاز"  یک سنت طولانی است. در دوران باستان ، حمام ها را در بخارات آتشفشانی و قیر گوگرد می گرفتند (به عنوان مثال در اروپا در غارهای نزدیک ناپل). بعداً از دی اکسید کربن در ترکیب با سولفید هیدروژن استفاده شد. استفاده درمانی هدفمند از دی اکسید کربن خالص از سال 1720 در آبگرم پیرمونت آغاز شد. با گذشت زمان ، تعداد بیشتری از اسپانیایی ها از درمان های درمانی مانند Meiberg و Mariánské Lázně استفاده کردند. در سال 1818 اولین انتشارات پروفسور K. J. Heidler در مورد تأثیر مثبت حمامهای گازی روی ارگانیسم انسان ظاهر شد .
کربوکسی تراپی ، تزریق دی اکسیدکربن به روش درمانی از سال 1932 به لطف متخصصان بالن درمانی از اسپانیا Royat Spa در بالن درمانی استفاده می شود. از آن زمان ، هر سال به تعداد نشریات مربوط به کربوکسی تراپی افزوده شده است ، که از تأثیرات عالی این روش درمانی حمایت می کند. بالن درمانی عمدتا برای درمان مشکلات مفصلی و اختلال در گردش خون در اندام تحتانی (بیماری ایسکمیک) و همچنین در پوست بیماران و برخی از بیماران مبتلا به بیماری های عروقی سیستمیک و بیماری های قلب استفاده می شود . با این حال ، در دو سال گذشته ، این روش درمانی به عنوان یک روش منحصر به فرد قابل استفاده در پوست و داروهای ضد پیری  در مرکز توجه قرار گرفته است . این روش به طور گسترده در کنگره های جهانی مربوط به پیری و همچنین در بسیاری از کلینیک های مشهور متخصص در جوان سازی پوست به عنوان روشی تبلیغ می شود که روشی با حداقل تهاجم است و برای بیماران قابل تحمل بوده بدون خطر عوارض جانبی می باشد . در اروپا ، این روش مورد تحقیق دانشگاه Siena ، ایتالیا و مرکز میکروآنژیولوژی و میکروسیرکولاسیون دانشگاه میلان و پاویا ، ایتالیا و در کلینیک های اتریش و مجارستان ، جمهوری چک و اسلواکی است. این روش در بسیاری از کشورهای جهان (استرالیا ، کره ، سنگاپور و آمریکای جنوبی) ترویج و مورد استفاده قرار می گیرد.

تعریف کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی مخفف کاربرد کنترل شده دی اکسید کربن خالص در قسمتهای مختلف بدن انسان با هدف بهبود گردش خون در بافتها ، بهبود قابلیت ارتجاعی پوست ، کاهش رسوبات چربی موضعی یا حتی بهبود اثر زیبایی پس از لیپوساکشن است.
در شهر ایتالیا Siena یک جامعه بین المللی تاسیس شد که با کاربوکسی تراپی به روشی پیچیده سرو کار داشت (G.I.S.C - International Scientific Carbondioxide Therapy Group). مناطق تحقیقاتی GISC به بخشهای زیر تقسیم می شوند:
    -تعریف بدون ابهام از مکانیسم عمل
   - بهینه سازی روش
   - تعریف زمینه های استفاده
   - جمع آوری اطلاعات به منظور تدوین دستورالعملهای دقیق برنامه
   -مطالعه پتانسیل کربوکسی تراپی که در ترکیب با تکنیک های دیگر استفاده شده است (مانند روش های جراحی و پوستی)

مکانیسم عملکرد CO2

در بافت ، دی اکسید کربن با مولکول های آب واکنش می دهد و اسید کربنیک مولکولی تشکیل می شود. این اسید باعث کاهش PH بافت می شود. در اینجا ، اثر Bohr وارد عمل می شود هرچه PH پایین تر ، پیوند بین هموگلوبین و اکسیژن ضعیف تر است. هنگامی که از کربوکسی تراپی استفاده می شود ، ترشح اکسیژن از هموگلوبین افزایش می یابد. علاوه بر این ، در سطح PH 6.8 و کمتر نفوذپذیری دیواره های مویرگی افزایش می یابد. در PH 6 و 5 و کمتر ، انعطاف پذیری الیاف کلاژن افزایش می یابد ، در حالی که استحکام آنها کاهش می یابد . سایر واکنشهای شیمیایی شامل کاهش یونهای کلسیم دو ظرفیتی و تقسیم اسید کربنیک به H + a HCO3- و در نتیجه تشکیل کربنات هیدروژن کلسیم - Ca (HCO3) 2 ، کربنات هیدروژن سدیم و کربنات هیدروژن پتاسیم (NaHCO3 و KHCO3) است.
به عنوان یک واکنش ، pH قلیایی می شود ، که در نهایت منجر به اثر ضد درد و اسپاسمولیتیک می شود. تونوس عروق و مویرگها کاهش یافته و درجه حرارت پوست 1 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. این اثر همراه با تغییر فعالیت انتهای عصب ، باعث تغییر غلظت مکان های تحت درمان می شود. در همان زمان ، اکسیداسیون چربی ها از سلول های چربی فعال می شود ، به موجب آن برخی از نویسندگان اظهار می کنند که اثر لیپولیتیک مستقیم بر سلولهای چربی وجود دارد. CO2 باقیمانده توسط ریه ها بازدم می شود. سایر اثرات کربوکسی تراپی ، اثرات کلی نیز شرح داده شده است که منجر به اتساع عروق کرونر ، برادی کاردی و کاهش فشار خون می شود .

موارد مصرف

بر اساس آخرین دانش ، کاملاً منطقی است که کربوکسی تراپی به تدریج در مرکز توجه متخصصان مشهور و افراد مشهوری قرار گیرد که این روش درمانی را به روش های جوان سازی تهاجمی ترجیح می دهند .این روش جوان سازی در بین مشتریانی که مایلند اثرات پیری و ترک های ناخواستۀ پوستی را کاهش دهند ، اثرات لیپوساکشن را افزایش دهند ، سلولیت را درمان کنند ، یا به طور مستقیم نواحی مشکل دار بدن انسان (ران ، لگن ، شکم) را شکل دهند ، محبوب است.
در پوست شناسی و زیبایی ، اثر اتساع عروق همراه با تأثیر در سازماندهی مجدد کلاژن داخل پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این اثر خیلی سریع قابل شهود است (معمولاً پس از دو جلسه ، به عنوان مثال در طی 7 تا 14 روز). تونوس پوست و همچنین پارامترهای زیبایی آن به طور قابل توجهی بهبود می یابد. از دی اکسید کربن برای درمان چانه ، گردن ، دکلته و پوست شل در ناحیه شکم ، بازوها (حتی بعد از عمل براکیوپلاستی) و ران های داخلی به عنوان بخشی از کانتورینگ بدن و در شرایط پس از لیپوساکشن و برای درمان لیپوماتیک و ترک های پوستی ، پنچه کلاغی ، چین و چروک های ریز اطراف چشم استفاده می شود.
برای یک متخصص پوست ، کربوکسی تراپی یک روش درمانی است که می تواند در بیماران مبتلا به عوارض دیابتی و درمان زخم هایپرتروفیک و کلیوئید ، زخم های جراحی غیر قابل بهبود ، بیماری رینود ، موربوس برگر ، آکروسیانوز ، لنف ورم ، ترمیم استفاده شود. کربوکسی تراپی همچنین در درمان برخی از علائم پسوریازیس ، به ویژه در ترکیب با روش های سنتی  یا در آلوپسی دیفوزا مورد استفاده قرار می گیرد .

موارد منع مصرف:

بیماری ایسکمیک شدید قلب
آمبولی حاد
ترومبوفلبیت و فلبوترومبوز
گانگرن
نارسایی کلیه
فشار خون بالا
سکته مغزی
بارداری
شیردهی
چربی شدید (بعد از کانتور بدن)
بیماری عفونی حاد
تب و لخته شدن خون

سایر موارد منع مصرف نیز شامل انتظارات غیر واقعی از طرف بیمار و سن بیولوژیکی بالا است.

کاربرد:

استفاده از دی اکسید کربن در پوست و پزشکی زیبایی به دستگاه های خاصی نیاز دارد. دستگاه از طریق یک شیر کاهنده مستقیماً به مخزنی که با CO2 تصفیه شده پر شده است متصل می شود. گاز تحت فشار 2.5 تا 3.5 بار جریان دارد (به عنوان مثال 250 000-350 000 Pa ، 1875-2625 Torr). برای خود برنامه ، پارامترها (جریان گاز در میلی لیتر در دقیقه ، حجم کلی در میلی لیتر) انتخاب می شوند و بسته به نوع نشانگر و محل به صورت جداگانه تنظیم می شوند. تزریق با استفاده از سوزن مزوتراپی 30G انجام می شود که ممکن است طول آن 4 ، 12 یا 13 میلی متر باشد. تزریق گاز با استفاده از پدال پا کنترل می شود.
زاویه تزریق از اهمیت زیادی برخوردار است. در کاربردهای زیر جلدی سطحی ، زاویه 30 درجه تشکیل می شود. ارتفاع بافت قابل مشاهده است که برای درمان مشکلات پوستی صورت و بهبود ترک های پوستی استفاده می شود.در استفاده عمیق تر از گاز از داخل پوست ، زاویه تزریق شامل 45 درجه است که به موجب آن از این نوع کاربرد برای کاهش بافت چربی استفاده می شود. با توجه به تشخیص پزشک و میزان محل هایی که به درمان نیاز دارد ، یک جلسه بین 40-20 دقیقه طول می کشد ، در نتیجه حجم کل دی اکسید کربن اعمال شده به 5/50 میلی لیتر روی صورت می رسد (در فیزیوتراپی حجم بالاتری تزریق می شود ، حدود 20-200 میلی لیتر در هر جلسه). در تنه و اندام ها ، حجم ها از 200 تا 1000 میلی لیتر است. لازم است از استفاده در عروق جلوگیری یا حذف شود (زیرا باعث هماتوم می شود).

تعداد جلسات:

تعداد جلسات به علائم و همچنین محل درمان بستگی دارد. لازم است که بیمار از این واقعیت آگاه شود که بعد از یک جلسه اثر قابل توجهی مشاهده نخواهد شد . تکرار جلسات ، یک یا دو بار در هفته ضروری است. با این حال ، بیشتر بیماران اثر مثبت و تغییر در پارامترهای زیبایی پوست را پس از جلسه اول یا دوم گزارش می دهند. در فرم دادن به بدن به عنوان مثال تنه ، شکم ، بازوها و ران ها ، اثرات پس از 6 تا 8 جلسه قابل مشاهده است. تعداد کل جلسات در آن مکانها معمولاً با 10 جلسه شروع می شود و به تأثیراتی که قبلاً بدست آمده و به دست می آید بستگی دارد. نشانه های پوستی معمولاً به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. طبق تجربه  ، تأثیرات مثبتی در زخم معده ، پسوریازیس و آلوپسی در حدود 15 تا 30 جلسه مشاهده می شود. لازم به ذکر است که بیماران واقعاً نیاز به معالجه دارند زیرا آنها این تأثیرات را عالی می دانند.

چه زمینه ها و مشکلاتی با کربوکسی تراپی درمان می شوند؟
  - ترک های پوستی
  - رسوبات چربی ناخواسته
  -  سلولیت
  - تیرگی دور چشم
  -  پوست شیری
  -  بازسازی و انقباض پایین خط دکلته چین خورده
  -  سفت شدن پوست روی زانو و مچ پا
  -  ریزش مو یا آلوپسی
  - آکنه
  - اسکارهای آکنه
  -  آرنجهای قهوه ای
  -  شلی پوست روی بازوها
  -  بهبود زخم (مانند زخم های دیابتی)
  -  نارسایی وریدی از جمله رگهای واریسی

عوارض جانبی کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی خطر است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق ، به ویژه در بازوها و پاها ، کبودی داشته باشند. این کبودی باید ظرف یک هفته برطرف شود. افرادی که روش کاهش چربی یا سلولیت را دریافت می کنند نیز نباید به مدت 24 ساعت در آب غوطه ور شوند ، از جمله شنا یا استفاده از وان.
وقتی از کربوکسی تراپی برای درمان علائم کشیدگی و زخم استفاده می شود ، نسبتاً بدون درد است. این به این دلیل است که بافت اسکار اعصاب ندارد. شما ممکن است احساس خارش داشته باشید زیرا در این روش علائم کششی برطرف می شود. خارش باید در عرض پنج دقیقه برطرف شود.
افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می کنند ممکن است در حین تزریق فشار داشته باشند ، شبیه احساسی که در آزمایش فشار خون احساس می شود. این امر در اثر انبساط گاز ایجاد می شود. نواحی تحت درمان پس از درمان تا 24 ساعت احساس گرما و دل کندگی می کنند ، زیرا گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می دهد و گردش خون بهبود می یابد. با این حال ، پس از اتمام روش باید بتوانید برنامه عادی خود را انجام دهید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی