ژل هیالورونیک

ژل هیالورونیک

پرکننده های پوستی تزریقی (ژل یا فیلر) چیست؟

پرکننده های پوستی که معمولا به اسم ژل آنها را میشناسند، موادی هستند که در زیر پوست تزریق می شوند تا حجم از دست رفته ، خطوط صاف و نرم شدن چین ها را بهبود بخشیده و یا خطوط صورت را تقویت کنند.
سالانه بیش از 1 میلیون زن و مرد این روش درمانی محبوب جوان سازی صورت را انتخاب کرده اند که می تواند یک روش مقرون به صرفه برای جوانتر به نظر رسیدن بدون نیاز به جراحی باشد .


چگونه تزریق ژل می تواند ظاهر افراد را بهبود بخشد ؟


در حالی ژل به طور معمول به عنوان "پرکننده چین و چروک" شناخته می شود اما می تواند کارهای دیگری غیر از صاف کردن چین و چروک هم انجام دهد که عبارتند از :
•   خطوط اطراف بینی و دهان را صاف می کند  (خطوط ماریوت ، خط لبخند و پرانتز)
•   افزایش و بازگرداندن حجم به گونه ها یا شقیقه های فرو رفته
•   خطوط عمودی لب را کاهش دهید
•   لب ها را برجسته و پر می کند
•   چین چانه را صاف می کند
•   تقارن را در بین ویژگی های صورت بهبود می بخشد

ژل چگونه ساخته می شود ؟

انواع محصولات پرکننده مورد تأیید FDA وجود دارد که جراحان زیبایی از آنها استفاده می کنند. به طور کلی ، مواد پرکننده بر اساس ماده ای که از آن ساخته می شوند ، دسته بندی می شوند . نکته حائز اهمیت این است که همیشه اطمینان حاصل کنید که ژل ها با نام تجاری مختلف تأییدیه FDA را دریافت کنند و کار تزریق ژل فقط از طریق یک پزشک که مجوز لازم را دارد ، انجام شود .
تزریق ژل می تواند ظاهر جوانتری را نسبت به لیفت های سنتی صورت ، هدیه کند . بیشتر آنها در کمتر از 30 دقیقه حفره ها ، خطوط و چین و چروک ها را پر می کنند که ماندگاری آنها از 4 ماه تا بیشتر از یک سال طول می باشد .

انواع ژل های صورت:

- اسید هیالورونیک (HA)
این مادۀ ژل مانند به طور طبیعی در بدن یافت می شود که برای "چسباندن" پوست ، افزودن حجم به مکان هایی مانند گونه ها و صاف شدن چین و چروک ها ، به ویژه در اطراف چشم ها ، لب ها و پیشانی استفاده می شود. نام های تجاری شامل Juvéderm و Restylane است. از آنجا که بدن اسید هیالورونیک را به تدریج با گذشت زمان جذب می کند ، طبق گزارش هیئت جراحی زیبایی آمریکا (ABCS)، ماندگاری ژل ها معمولاً فقط 6 تا 12 ماه می باشد . در دستاوردهای اخیر ، ماندگاری این ژل ها به بیش از 12 ماه هم رسیده است .

- هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (CaHA)
این ماده پرکننده از کلسیم (به شکل ذرات میکروسکوپی) استفاده می کند و آن را به ژلی اضافه می کند که سپس تزریق می شود. ABCS می گوید این ژل از قوام ضخیم تری نسبت به HA برخوردار است ، که باعث می شود برای چین و چروک های عمیق مناسب تر باشد. ماندگاری CaHA (نام تجاری Radiesse) حدود یک سال می باشد .
 
- اسید پلی-ال- لاکتیک
این اسید تجزیه پذیر به جای "پر کردن" چین و چروک ، به تحریک تولید کلاژن پوست کمک می کند که سبب سفتی پوست شده و از چین و چروک می کاهد.  این ماده پرکننده با نام تجاری Sculptra Aesthetic به بازار عرضه می شود که برای درمان چین و چروک های عمیق و افزایش حجم از بین رفتن چربی استفاده می شود که به تدریج عمل می کند ، اما می تواند حداقل به مدت دو سال نتیجه بخش باشد که آن را به یک مادۀ پرکنندۀ نیمه دائمی تبدیل کند.

- پلی متیل متاکریلات (PMMA)
این ماده پرکننده شامل گلوله های ریزی (به نام میکروسفرها) و کلاژن است که پوست را جمع می کند.
اگرچه این نوع پرکننده (با نام Bellafill به بازار عرضه می شود) دائمی قلمداد می شود ، و ماندگاری آن پنج سال است اما معمولاً اولین انتخاب پزشکان نیست. طبق تحقیقاتی که در زیبایی شناسی منتشر شده است ، پرکننده های پوستی با اثر طولانی مدت دارای عوارض بیشتری مانند عفونت و ندول هستند.

- تزریق چربی اتولوگ (پیوند چربی)
این روش چربی را از قسمت های بدن شما مانند باسن یا شکم گرفته و به قسمت های صورت برای پر شدن تزریق می کند.
این چربی به طور معمول با استفاده از لیپوساکشن از بدن شما خارج می شود ، روشی که در آن چربی از طریق یک لوله توخالی که از طریق برش های داخل پوست وارد می شود ، از بدن خارج می شود.
این روش نیاز به آرام بخشی دارد و ممکن است برای بهبودی به یک یا دو هفته زمان نیاز داشته باشید. در بیشتر موارد ، پیوند چربی نتایج طولانی مدت ایجاد می کند.

عوارض جانبی شایع تزریق ژل:

طبق AAD ، عوارض جانبی زیر که دراطراف محل تزریق ایجاد می شوند می توانند فوری باشند ، اما معمولاً طی 7 تا 14 روز برطرف می شوند:

- سرخی
- ورم
- درد
- کبودی
- خارش

عوارض جانبی نادر

-  عفونت
- نشت ژل از طریق محل تزریق
- گره های اطراف محل تزریق ، که ممکن است نیاز به جراحی برداشته شود
- گرانولوم ، نوعی واکنش التهابی به ژل
- حرکت ژل از یک منطقه به منطقه دیگر
- آسیب به رگهای خونی
- نابینایی که با تزریق ژل به داخل شریان رخ می دهد و مانع جریان خون در چشم می شود
- مرگ بافتی به دلیل انسداد جریان خون

نکات مهم  امنیتی:

در حالی که ژل ها به طور کلی ایمن هستند ، اماانجام این مراحل می تواند به اطمینان شما کمک کند:
-  برای تزریق ژل از یک پزشک یا متخصص دارای مجوز آموزش دیده و باتجربه استفاده کنید.
-  این روش را در یک محیط پزشکی انجام دهید  نه در خانه یا ... .
-  از ارائه دهندۀ خدمات خود در مورد تجربه نوع خاصی از ژلی که انتخاب کرده اید ، سوال کنید. هرچه تجربۀ بیشتری از محصول داشته باشند ، بهتر است.
- ژل ها را بصورت آنلاین خریداری نکنید. فقط آنها را از یک ارائه دهنده خدمات پزشکی تهیه کنید.
- ژل ها باید در سرنگ های باز نشده و دارای برچسب مناسب باشند. برای اطمینان سرنگ را بررسی نمایید.
- اطمینان حاصل کنید که ژل مورد استفاده تأییدیه FDA داشته باشد.
- از خطرات و عوارض جانبی بالقوه آگاه باشید.
- اگر می دانید به هر یک از اجزای ماده پرکننده حساسیت دارید (به عنوان مثال کلاژن) مواد پرکننده را بخوانید و آن را تزریق نکنید.
- حتماً در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برخی ممکن است با مواد موجود در مواد پرکننده تداخل داشته باشند و یا بر توانایی لخته شدن خون شما تأثیر بگذارند.

انتخاب پزشک جهت تزریق ژل
هنگام انتخاب پزشک برای درمان های تزریقی ، همان تصمیم و مراقبتی را که برای یک روش جراحی انجام می دهید ، بکار گیرید .  درمان بدون جراحی ، یک روش پزشکی است که برای اطمینان از درمان ایمن و نتایج طبیعی به آموزش خاص ، دانش و مهارت نیاز دارد. پزشکس را انتخاب کنید که دانش کافی در مورد آناتومی صورت ، زیبایی چشم و همچنین مهارت و دقت کافی داشته باشد .  هرکسی را که انتخاب کردید ، اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده خدمات پزشکی و دارای سابقۀ اثبات شده و همچنین آموزش و تجربه قابل توجهی در تزریق ژل باشد.

به چه پرکننده یا ژلی نیاز داریم ؟
با توجه به تنوع زیاد محصولات پرکنندۀ پوستی در بازار ، انتخاب بهترین ژل بدون راهنمایی های پزشک متخصص زیبایی کاری مشکل می باشد . هر محصول منحصراً فرموله شده است تا از بافت ، چگالی و عمق تزریق خاصی برخوردار باشد ، به این معنی که بعضی از مواد پرکننده برای مناطق خاصی که مورد توجه هستند بهتر کار می کنند. در حالی که پزشک شما تعیین می کند کدام محصول برای شما بهترین است .

مشاوره قبل از درمان
در طی مشاوره ، پزشک زیبایی شما زمینۀ مورد نظر شما را ارزیابی و سابقۀ پزشکی شما را بررسی می کند. شاید خطرات مرتبط با پرکننده های پوستی ناچیز باشد اما شما باید قبل از درمان به طور کامل سابقۀ پزشکی خود را فاش کنید ، زیرا برخی از آلرژی ها ، بیماری های پوستی و عصبی ، یا داروها می توانند ایمنی یا نتایج شما را به خطر بیندازند.

شروع کار درمانی با تزریق ژل
درست قبل از درمان ، ناحیۀ موردنظر تمیز می شود و ممکن است قبل از تزریق ، بی حس کنندۀ موضعی به شما داده شود تا ناحیه بی حس گردد. بسیاری از محصولات پرکننده همچنین حاوی لیدوکائین ، ماده بیهوشی خفیف است که برای کمک به حداقل رساندن ناراحتی در طول و بعد از درمان شما کمک می کند. سپس پزشک مقدار دقیق فیلر را از نظر استراتژیک در زیر پوست تزریق می کند.
بسته به محصول و نواحی تحت درمان ، باید بلافاصله پس از تزریق مواد پرکننده ، نتایج را مشاهده کنید.
برخی از بیماران کبودی و تورم خفیفی را تجربه می کنند ، اما این موارد موقتی است و باید طی روزهای پس از درمان فروکش کند. شما می توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت های عادی خود برگردید ، اما ممکن است از شما خواسته شود که یک روز از ورزش و انجام حرکت های سنگین خودداری کنید .

ماندگاری نتایج
تأثیر دوام پرکننده های پوستی به محصول ، منطقه درمان و بیمار بستگی دارد.
به طور کلی ، هرچه محصول متراکم تر و عمیقتر تزریق شود ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت ، اگرچه این یک قانون همیشگی نیست اما برای حفظ نتایج شما ، پزشک به سادگی درمان را تکرار می کند و مقدار و روش ها را در صورت لزوم برای اطمینان از نتایج مطلوب تنظیم می کند. مواد پرکنندۀ هیالورونیک اسید موقت ترین گزینه هستند و به همین دلیل اغلب برای بیمارانی که بار اول مراجعه می کنند توصیه می شود که ماندگاری آنها معمولاً از 6 تا 18 ماه طول خواهد کشید.
تزریقات روی لب ها کمی سریعتر از آنهایی که در چین های بینی قرار می گیرند ، فرسوده می شوند. برخی از پرکننده های HA ، مانند VOLUMA ، فرموله شده اند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند ، اما معمولاً در بعضی مناطق مانند گونه ها محدود می شوند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی