لیفت با نخ

لیفت با نخ

آنچه در مورد لیفت یا بالابردن با نخ باید بدانید ؟

تا همین اواخر ، تنها راه حل مشکلات ناشی از شلی پوست صورت مانند افتادگی گونه ها جراحی لیفت صورت بود. به هر حال ، در حالی که درمان های سطح پوست می توانند به بازگرداندن درجه ای از استحکام کمک کنند ، اما هنگامی که پوست شل وجود دارد ، فقط یک چاقوی جراحی می تواند آن را از بین ببرد. در حالی که رویكرد اتكا به تركیبات تزریقی و ظهور مجدد سطح پوست تا جراحی لیفت صورت برای بسیاری از بیماران كاملاً ضروری است ، اما همه تمایل و توانایی جراحی ندارند. اگر در این گروه باشید ، خوشحال خواهید شد که بدانید روش جدیدی برای پر کردن فاصله بین جوان سازی صورت غیر تهاجمی و جراحی لیفت صورت و لیفت با نخ ایجاد شده است.

لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ نوعی روش است که در آن بخیه های موقت برای تولید "لیفت" ظریف اما قابل مشاهده در پوست استفاده می شود. جراح زیبایی به جای از بین بردن پوست شل صورت بیمار با جراحی ، آن را به راحتی با دوخت قسمت هایی از آن معلق می کند. این کار باعث می شود پوست کمی به عقب کشیده شود و در نتیجه صورت را بلند و سفت می کند. نخ ها علاوه بر اینکه برای بلند کردن پوست ایده آل هستند ، به روشی دیگر با پیری مقابله می کنند و آن تحریک "پاسخ بهبودی" بدن است که باعث می شود بدن مقدار زیادی کلاژن را به مناطق تحت درمان هدایت کند. این مهم به دلیل نقش حیاتی کلاژن در روند پیری است.
کلاژن به حمایت از "فاکتورهای رشد" کمک می کند که تا حد زیادی بر وضعیت پوست ما تأثیر می گذارد. کلاژن علاوه بر اینکه برای ترمیم زخم استفاده می شود ، به استحکام ، حجیم و لطیف نگه داشتن پوست نیز کمک می کند. هر چه پیرتر می شویم بدن به تدریج کمتر و کمتر کلاژن تولید می کند که منجر به کاهش 80 درصدی ضخامت پوست در حدود 70 سالگی می شود. این کاهش حجم و قدرت ، عامل بزرگی در ایجاد چین و چروک های اضافی است. با بالا رفتن سن ، پوست دیگر قادر به حمایت کافی از بافت های زیر آن نیست ، به این معنی که نیروی جاذبه آن را به سمت پایین می کشد. تزریق پوست صورت با کلاژن تازه در صورت خفیف بودن علائم شلی پوست می تواند به کاهش شلی (با ضخیم شدن و آبرسانی پوست) کمک کند و هم از بدتر شدن آن جلوگیری کند (با تقویت پوست).
به عبارت دیگر ، این روند جوان سازی مداوم و تدریجی برای بافت های صورت فراهم می شود . بیمارانی که به منظور تحریک کلاژن لیفت با نخ انجام می دهند ، بهبود تدریجی رنگ و استحکام پوست آنها را مشاهده می کنند. در حالی که نخ های آنها در جای خود قرار دارد ، پاسخ بهبودی بدن به طور مداوم فعال می شود زیرا بدن می خواهد مناطق بخیه زده شده را "بهبود بخشد" و بخیه ها را از بدن خارج کند.
بدن از نظر بیولوژیکی طوری برنامه ریزی شده است که وقتی هر جسم خارجی موجود در درم را حس می کند ، واکنش نشان دهد. خوشبختانه ، از آنجا که نخ های قرار گرفته در زیر پوست در هنگام لیفت با نخ بسیار کوچک هستند ، بیمار هیچ یک از این اتفاقات را احساس نخواهد کرد. هنگامی که پوست اطراف آنها بهبود یافت ، اکثر افراد به هیچ وجه نمی توانند بخیه های خود را احساس کنند.


مزیت های لیفت با نخ به جای لیفت صورت  (جراحی)

برای بسیاری از بیماران ، بزرگترین مزیت داشتن لیفت با نخ به جای لیفت صورت ، کاهش بسیار زیاد زمان ریکاوری مرتبط با لیفت نخ است. هنگامی که بیمار جراحی لیفت صورت انجام می دهد باید بسیار مراقب و در آرامش کامل باشد به این ترتیب ، بیمار باید شرایطی را فراهم کند که شخصی وی را از بیمارستان به خانه منتقل کند. بیشتر بیماران لیفت صورت نیز حداقل به مدت سه روز پس از جراحی به مراقبت شبانه روزی احتیاج دارند. بیماران لیفت صورت معمولاً برای بهبودی نیاز به یک تا دو هفته تعطیلی کار دارند اما بازیابی از طریق لیفت با نخ نسبتاً آسان است. برخی از بیماران پس از لیفت با نخ کمی درد ، قرمزی و تورم را تجربه می کنند و مایلند که بقیه روز را تعطیل کنند اما بیشتر آنها می توانند بلافاصله به کار خود برگردند.
پس از لیفت با نخ به ندرت به داروی قوی جهت تسکین درد نیاز است که بازگشت به روال عادی و روزمرۀ بیماران را آسان می کند. بنابراین این روش برای افرادی که مشاغل سخت و طاقت فرسایی دارند ایده آل است.
در حالی که بازیابی لیفت با نخ چندان مشکل نیست اما بیماران همچنان باید در هنگام بهبودی چند اقدامات احتیاطی جزئی را انجام دهند. باید مطمئن شوید صورت خود را هنگام پاک کردن حداقل به مدت یک هفته پس از قرار دادن نخ ها ، به شدت نمی مالید. همچنین باید سعی کنید هنگام خوابیدن احتیاط کنید که روی نواحی لیفت با نخ فشاری وارد نیاورید . لیفت با نخ به دلیل غیرتهاجمی بودن آن کم خطر است. در واقع پس از لیفت با نخ خطر ایجاد زخم ، کبودی شدید ، خونریزی یا سایر عوارض وجود ندارد. در موارد نادر ، بیماران ممکن است تحریک ، عفونت یا بخیه های آنها در زیر پوست دیده شود. اگر این اتفاق بیفتد ، بخیه ها به راحتی برداشته می شوند و صورت بیمار به حالت قبلی خود برمی گردد. از طرفی انجام لیفت با نخ بسیار راحت تر از جراحی لیفت صورت است بنابراین مقرون به صرفه تر است. اگرچه لیفت با نخ بسیار سودمند است اما برای بیماران مهم است که انتظارات واقعی خود را از این روش حفظ کنند.
در حالی که لیفت با نخ تغییرات قابل مشاهده ای ایجاد می کند ، اما معمولاً فقط چند میلی متر صورت را بلند می کند. به همین دلیل نتیجۀ نهایی ظریف تر و طبیعی تر از جراحی لیفت صورت خواهد بود . بنابراین روش لیفت با نخ برای بیمارانی که با علائم خفیف تا متوسط و یا حتی بیش از حد شلی پوست روبرو هستند ، مناسب تر خواهد بود . افراد ایده آل برای لیفت با نخ معمولاً در اواخر دهۀ 30 تا اوایل دهۀ 50 هستند در حالی که اکثر بیماران بالای 55 سال عمیقاً از جراحی لیفت صورت سود بیشتری می برند. لیفت با نخ می تواند جایگزینی برای لیفت صورت برای بیماران مسن که به دلایل پزشکی قادر به جراحی نیستند فراهم کند.
از آنجا که لیفت با نخ با بی حسی موضعی انجام می شود ، بسیاری از افرادی که بیماری های مرتبط با سن دارند و آنها را مستعد جراحی نمی کند (مانند فشار خون بالا ، دیابت نوع دو و بیماری های قلبی عروقی) می توانند با خیال راحت این روش درمانی را انجام دهند.
درک این نکته مهم است که گرچه هیچ روش لیفتینگ نمی تواند نتایج دائمی ایجاد کند ، اما جراحی لیفت صورت معمولاً نتایج طولانی تری نسبت به لیفت با نخ به همراه خواهد داشت. نتایج جراحی لیفت صورت می تواند تا یک دهه طول بکشد ، در حالی که لیفت با نخ به طور کلی از یک تا سه سال طول می کشد. اما ، از آنجا که روش لیفت با نخ بسیار کم خطر است ، بیمارانی که نتایج لیفت با نخ را دوست دارند معمولاً می توانند بخیه های موقتی را که جذب بخیه های قدیمی بدن می شوند ، قرار دهند.

لیفت با نخ چگونه کار می کند؟

روش لیفت با نخ به دو روش عمل می کند . راه اول کاملاً ساده است. با نخ های بخیۀ حلقوی حل شده در زیر پوست شما ، پزشک می تواند پوست شما را محکم به دور پیشانی یا گردن بکشد. "خارهای" نامرئی و بدون درد به پوست شما چسبیده بنابراین مطمئن باشید که نخ با بافت پوست وعضلات شما محکم شده است.
پس از قرار دادن یک نخ خاردار ، پاسخ بهبودی بدن شما شروع می شود. بدن شما یک مادۀ بخیه را تشخیص می دهد و تولید کلاژن را در منطقه آسیب دیده تحریک می کند. کلاژن می تواند شکاف های افتاده پوست را پر کرده و کشش جوانی بیشتری را به صورت شما بازگرداند.
یک تحقیق در سال 2017 از یک منبع معتبر نشان داد که اثر اصلی روش لیفت با نخ ، محکم تر و ساختارمندتر برای پوست است . بعد از یک سال ، با جذب بخیه ها ، این اثر شروع به کاهش می کند. با این حال ، یک اثر "جوان سازی" ثانویه وجود داشت که در جای خود باقی ماند و 3 سال یا بیشتر پس از عمل قابل توجه بود.
اما در تحقیق دیگر که در سال 2019 انجام شد به این نتیجه رسید که برای درک اثرات طولانی مدت لیف با نخ ، به تحقیقات بیشتری احتیج است زیرا فناوری و روش های نوین برای لیفت با نخ همچنان ادامه دارد.

روند انجام درمان لیفت با نخ

روش لیفت با نخ با توجه به ناحیۀ موردنظر و همچنین پزشک  می تواند کی متفاوت باشد اما تکنیک اساسی معمولاً یکسان است.
•    مانند سایر درمان های زیبایی ابتدا بی حسی موضعی روی پوست شما قرار می گیرد.
•    از یک سوزن یا کانول نازک برای قرار دادن نخ های زیر پوست شما استفاده می شود. قرار دادن نخ ها می تواند 30 تا 45 دقیقه طول بکشد.
•    پس از قرار دادن نخ ها ممکن است در زیر پوست احساس فشار یا سفتی کنید.
•    سپس بعد از بیرون آمدن سوزن ها ، درمان شما تکیل شده و شما می توانید به خانه برگردید .


مناطق مورد نظر برای لیفت با نخ

بسیاری از افراد لیفت با نخ را برای نواحی صورت انتخاب می کنند که "آویزان" شده و یا به مرور زمان چسبندگی کمتری دارند. این مناطق شامل موارد زیر است:

•    خط فک
•    خط ابرو
•    ناحیه زیر چشم
•    پیشانی
•    گونه ها

از لیفت با نخ همچنین برای بالابردن و سفت شدن سینه ها ، به خصوص پس از بارداری و کاهش وزن هم استفاده می شود.


خطرات یا عوارض جانبی


لیفت با نخ یک روش کم خطر می باشد اما گاهی عوارض جانبی زیر هم ممکن است پدید آید که غیرمعمول نیست :

•    کبودی
•    ورم
•    خونریزی
•    درد جزئی در محل تزریق نخ

15 تا 20 درصد احتمال بروز عوارض ، از جمله فرورفتگی وجود دارد. عوارض احتمالی جزئی هستند و به راحتی قابل اصلاح هستند.

عوارضی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:

•    واکنش آلرژیک به مواد موجود در ماده نخ
•    خونریزی
•    گودی یا کشیدن قابل توجه در جایی که نخ ها وارد شده اند
•    حرکت ناخواسته نخ ها که منجر به ایجاد برآمدگی می شود
•    درد در زیر پوست در نتیجه بیش از حد "محکم" یا قرار گرفتن ناخوشایند نخ
•    عفونت در محل وارد کردن سوزن
از بین تمام خطرات ناشی از لیفت با نخ ، عفونت یکی از مواردی است که باید با دقت بیشتری مراقب آن باشید. در صورت مشاهده موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

•    ترشحات سبز ، سیاه ، قهوه ای یا قرمز در محل عمل خود
•    تورم بیش از 48 ساعت
•    سردردهای مداوم
•    تب

چه انتظاراتی بعد از لیفتینگ نخ وجود دارد
بهبودی پس از لیفت با نخ موفق ، بسیار سزیع حاصل می شود .اگرچه ممکن است تورم و کبودی قابل مشاهده باشد ، اما در صورت تمایل می توانید فوراً به فعالیت های خود برگردید . نتایج باید دقیقاً پس از قرار دادن نخ ها مشخص باشد ، اما ممکن است در روزها و هفته ها دقیقاً پس از قرار دادن آنها متوجه شوید ، زیرا تورم و کبودی شروع به کاهش می کند.

نتایج حاصل از لیفت با نخ به معنای دائمی نیست. اثرات موفقیت آمیز معمولاً از 1 تا 3 سال به طول می انجامد. مانند سایر پرکننده های پوستی محلول ، مانند بوتاکس ، نخ هایی که در این روش استفاده می شود در نهایت توسط بافت زیر پوست شما جذب می شوند. پس از لیفت با نخ ، می توانید برنامۀ عادی خود را از سر بگیرید. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که صورت خود را به شدت مالش ندهید و از خوابیدن به پهلو در هفته های اولیه پس از عمل خودداری کنید. آكادمی جراحان پلاستیك آمریكا به شما توصیه می كند كه طی چند هفته اول پس از لیفت با نخ از مرطوب كننده روزانه خود صرف نظر كنید و برای جلوگیری از غلت زدن روی بخیه های تازه قرار گرفته ، هنگام خواب سر خود را به حالت بالا قرار دهید . همچنین به شما توصیه می شود از انجام سونا و تمرینات با شدت بالا در هفتۀ اول یا بعد از انجام لیفت با نخ خودداری کنید .

مشخصات نخهای مورد استفاده در لیفت با نخ

نخ ها بر اساس 3 ویژگی جذب ، بافت سطح و طول متمایز می شوند.

جذب
یک نخ قابل جذب با گذشت زمان جذب بدن می شود. نخهای مختلف قابل جذب قبل از حل شدن و جذب بدن حدود شش ماه تا 24 ماه دوام خواهند داشت.

•    نخ پلی دیوکسانون (PDO) حدود 6 ماه پس از درمان حل می شود.
•    نخ Poly L Lacic Acid (PLLA) حدود 12 ماه به طول می انجامد.
•    نخ های پلی کاپرولاکتون (PCL) 24 ماه پس از درمان جذب می شوند.

از آنجا که نخهای قابل جذب در نهایت حل می شوند ، اثربخشی آنها از بین می رود ، اما نخهای غیر قابل جذب برای همیشه صورت شما را بلند می کنند. نخ های غیر قابل جذب (مانند Aptos ، نخ Woffles ، و Contour) با پلی پروپیلن ساخته می شوند ، که نوعی ماده است که بدن نمی تواند تجزیه یا جذب کند.


بافت
برای به دست آوردن نتایج موثر ، بافت نخ ها ، هم قابل جذب و هم غیر قابل جذب ، قابل توجه است. بسته به ناحیه درمان ، بعضی از بافت ها ممکن است بهتر از بقیه کار کنند و حتی گاهی اوقات می توان از نخ های ترکیبی استفاده کرد.
نخ های غیر خاردار: آنها صاف بوده و در مناطقی با بافت نازک مانند اطراف چشم که نمی خواهید پوست روی آن بریزد ، استفاده می شود. این نخ ها بر دو نوع هستند: تک رشته ای ساده و مارپیچی تک رشته ای.
نخ های خاردار : به دلیل قفل شدن نخ در بافت از هر دو جهت ، لنگر انداختن نخ و ایجاد ثبات مورد علاقه پزشکان قرار می گیرند. این خارهای نخ در بافت نرم زیر پوست لنگر می اندازند تا جایی که حرکت نکند و همانطور که در ساییدگی های ریز در بافت ها بریده می شود ، باعث تولید کلاژن در بافت های پوست می شود تا خود را ترمیم کند. کلاژن نقش مهمی در افزایش گردش سلول و جوان سازی صورت دارد.

طول
نخ ها می توانند بلند یا کوتاه باشند. بخیه های کوچک مانند لیفت بینی به نخ های ریزتر نیاز دارند و نخ های بلند در صورت ، گردن ، قفسه سینه و حتی قسمت های بدن استفاده می شوند.

انواع مختلف نخ های مورد استفاده

نخ های PDO
نخ های PDO طولانی ترین نوع نخ بوده و به طور سنتی برای بخیه های جراحی استفاده می شده است. این نخ از یک پلیمر قابل تجزیه زیست تجزیه شده ساخته شده و در طی 6 ماه به بدن جذب می شود. آنها فیبروبلاست ها را برای افزایش تولید کلاژن در یک منطقه هدف تحریک می کنند و ثابت شده است که بسیار بی خطر هستند .
در حال حاضر سه نوع نخ PDO وجود دارد که عمدتا استفاده می شود. نخ های مونو ، دندانه دار و پیچ دار.

1.    نخ های مونو : صاف و بدون خار ، عمدتا پوست را سفت کرده و مقدار کمی لیفت را ایجاد می کند. آنها و معمولاً در ترکیب با انواع دیگر نخ استفاده می شوند یا در نقطه ای از صورت یا پوست سر لنگر می شوند.
2.    نخ های دندانه دار : دارای خارهایی است که به پوست متصل می شود تا بافت شما را پشتیبانی کند . نخ خاردار عمدتا یک جهته است در حالی که Cog 360 ساختاری مشابه نخ خاردار دو جهته دارد.
3.    نخ های پیچ دار: یک یا دو نخ خاردار به هم پیوسته در اطراف سوزن برای بازسازی حجم مناسب برای مناطق فرورفتۀ پوست استفاده می شود . آنها با تحریک تولید کلاژن در اطراف نخ ها و خارها و در نتیجه زیبایی طبیعی ، به بازسازی حجم کمک می کنند و باعث بهبود بافت و خاصیت ارتجاعی پوست می شوند.

نخ های PLA
نخ های PLA از یک پلیمر زیست سازگار مشتق شده از اسید لاکتیک ساخته شده که قبلاً در بسیاری از کاربردها مانند پین و بخیه های ارتوپدی استفاده شده است. نخ های PLA حجم نواحی شل را افزایش می دهد و بنابراین به بازیابی فرم در ناحیه صورت و همچنین ایجاد لیفت با استفاده از مخروط ها برای اتصال به بافت کمک می کند. نخ های PLA قابل جذب هستند و در مقایسه با نخ های PDO کلاژن را برای مدت طولانی تری بازسازی می کنند.

نخ های PCA
نخ های PCA جدیدترین نخ های قابل جذب زیست سازگار هستند که از نوع نخ های تعلیق تک رشته ای با منشا مصنوعی (کاپرولاکتون) ساخته می شوند . روند تجزیه نخ باعث تولید مولکولهایی با وزن مولکولی کوچک می شود که باعث تولید کلاژن و اسید هیالورونیک توسط پوست می شود. آنها تولید کلاژن را برای مدت زمان طولانی تری از نخ های PDO و PLA القا می کنند. همانطور که واکنش فیبروتیک را تحریک می کنند ، حتی پس از جذب مجدد ، ساختار کلاژن بر جای می گذارند که از پوست پشتیبانی می کند.
این باعث سفت شدن پوست شده و عمل لیفتینگ و کششی ادامه خواهد داشت و از افتادگی آن جلوگیری می کند. آنها با داشتن رطوبت ، احیا و محکم تر پوست نتیجه طولانی مدت می دهند.

بسته به اهداف خود می توانید با پزشک خود مشورت کنید و روش لیفت با نخ مناسب را برای خود انتخاب کنید.


تماس با اپکس
راه های ارتباطی