مقایسه انواع لیزرها

مقایسه انواع لیزرها

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد مؤثرترین روش از بین بردن موهای زائد است که تقریباً در هر جای صورت و بدن قابل استفاده است و بر خلاف روش های دیگر مانند اپیلاسیون و اصلاح موهای زائد ، نتایج طولانی مدت ایجاد می کند. موها ریزتر و نرم تر می شوند ، به این معنی که کمتر دیده می شوند و رشد با هر درمان بیشتر و بیشتر کاهش می یابد.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

لیزر موهای زائد از انرژی سبک برای آسیب دائمی یا تخریب فولیکول های مو استفاده می کند. این روش درمانی برای جلوگیری از رشد مجدد ، ریشه های زیر سطح پوست را با استفاده از لیزر مورد هدف قرار می دهد. فولیکول مو باید در زمان مشخصی از چرخۀ رشد خود از بین رود تا از بازگشت آن جلوگیری شود. از آنجا که ممکن است موهای جداگانه در هر زمان در قسمت های مختلف چرخۀ رشد مو قرار داشته باشند ، برای دیدن نتایج طولانی مدت به چندین جلسه درمانی نیاز خواهید داشت. که معمولاً 6-8 جلسه با فاصله 4-6 هفته توصیه می شود .  لیزر موهای زائد برای خانم ها و آقایان با هر رنگ پوست مناسب است. روی کل بدن شما کار می کند ، از جمله مناطق حساس مانند صورت و خط بیکینی. نواحی هدف عبارتند از: موهای صورت ، موهای پا ، ناحیه بیکینی ، موهای زیر بغل ، موهای پشت و سینه.


چرا لیزر جهت رفع موهای زائد انتخاب می شود ؟

درمان لیزر موهای زائد شما را قادر می سازد تا پوستی صاف داشته و از موهای رشد کرده و تحریکات ناشی از اصلاح جلوگیری کنید و نتایج همچنین نسبت به کرم های اپیلاسیون ، کرم های موبر ماندگارتر هستند. بر خلاف IPL (نور شدید پالسی) ، لیزر موهای زائد برای رنگ پوست های تیره و مناطق صعب العبور مناسب است. و برعکس الکترولیز ، می تواند با قابلیت هدف قرار دادن نواحی بزرگ بطور همزمان برای از بین بردن مو در سراسر بدن استفاده کرد .


فواید لیزر موهای زائد

•    کاهش مو ، به طور دائم
با استفاده از موهای زائد با کاهش دائمی می تواند تا 90٪ کاهش یابد. هر مویی که دوباره رشد کند ، لطیف تر ، سبک تر و نرم تر خواهد بود و از مزایای پوست صاف برخوردار است.

•    دیگر هیچ مويي رشد نمی کند
از بین بردن موهای زائد با لیزر به شدت نیاز به اصلاح و اپیلاسیون را کاهش می دهد ، بنابراین می توانید بااصلاح خداحافظی کنید.
•    صرفه جویی در وقت و هزینه
•    بهبود رنگ و بافت پوست:
از رنگدانه و پوست ناصافی که پس از اصلاح و اپیلاسیون داشتید خداحافظی کنید.


آمادگی جهت لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد با لیزر فراتر از "زاپ کردن" موهای ناخواسته است. این یک روش پزشکی است که برای انجام آن نیاز به آموزش دارد و خطرات احتمالی را به همراه دارد. قبل از انجام لیزر موهای زائد ، باید از تجربۀ پزشک خود مطمئن شوید . اگر قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید ، باید شش هفته قبل از درمان ، استفاده از موم و الکترولیز را محدود کنید. به این دلیل که لیزر ریشه موها را هدف قرار می دهد که با اپیلاسیون یا کندن ، موقتاً از بین می روند. همچنین باید شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب موهای زائد را با لیزر کاهش می دهد و باعث ایجاد عوارض پس از درمان می شود.
درست قبل از عمل ، موهای شما که تحت درمان قرار می گیرند تا چند میلی متر از سطح پوست کوتاه می شوند. معمولاً داروی بی حسی موضعی 20 تا 30 دقیقه قبل از انجام لیزر برای کمک به سوزش پالس های لیزر استفاده می شود. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ ، ضخامت و محل موی شما و همچنین پوست شما تنظیم می شود .


عوارض جانبی احتمالی چیست؟

شایعترین عوارض جانبی بسیار جزئی و 1 تا 3 روز رفع می شود که عبارتند از :

•    درد و ناراحتی
•    تورم
•    سرخی

سایر عوارض جانبی احتمالی وقتی که لیزر موهای زائد توسط متخصص پوست انجام شود ، نادر است. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

•    تاول زدن
•    تبخال تبخال (تبخال)
•    عفونت ها
•    جای زخم
•    روشن یا تیره شدن پوست

با گذشت زمان ، رنگ پوست تمایل به بازگشت به حالت طبیعی دارد. برخی از تغییرات در رنگ پوست ، دائمی هستند. به همین دلیل مراجعه به یک پزشک که در لیزر درمانی مهارت دارد و دانش عمیقی از پوست دارد بسیار مهم است. همچنین مهم است که از دستورالعمل های متخصص پوست خود پیروی کنید. پیروی از هر دو دستورالعمل قبل از درمان و دستورالعمل های بعد از درمان خطر عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش می دهد.انواع فناوری در لیزر موهای زائد و نحوۀ عملکرد آنها

نوع لیزر درمانی که در نهایت دریافت خواهید کرد به مشخصات خاص شما بستگی دارد ، اینکه پوست شما چه رنگی دارد و موهای شما چگونه است. این ویژگی ها برای انتخاب لیزری که بیشترین تأثیر را در موهای شما خواهد داشت ، مهم هستند. در انجام درمان های لیزر موهای زائد سطح مهارت پزشک یا تکنسین این کار مهم است و تعیین می کند چگونه و طی چند جلسه باید درمان را انجام دهید .

در زیر به سه نوع تکنولوژی در درمان موهای زائد به روش لیزر اشاره خواهیم کرد :

1.    تکنولوژی لیزر : در درمان با لیزر پرتوی لیزر از پالس های دقیقاً کنترل شده انرژی ساخته شده است که توسط ملانین یا رنگدانه موجود در مو جذب شده و به فولیکول های مویی فعال در زیر پوست می رسد. " اساساً ، این انرژی موها را درست تا پایین ریشه گرم می کند و به راحتی آنها را از بین می برد بدون اینکه به بافت یا پوست اطراف آن آسیب برساند که به آن تخریب حرارتی عکس نیز گفته می شود. اکثر افراد به یک دوره بین شش تا هشت جلسه احتیاج دارند ، پس از آن زمان مو به طور قابل توجهی کاهش می یابد یا به طور دائمی از بین می رود و پوست صاف و یکدست به نظر می رسد.

2.    تکنولوژی IPL ( Intense Pulse Light) (پالس نور شدید)
IPL (پالس نور شدید) از یک پالس انرژی با شدت زیاد استفاده می کند که فولیکول های مو و ملانین را مورد هدف قرار می دهد. IPL به سادگی با آزاد سازی نور در چندین طول موج به طور مستقیم به ناحیۀ مورد نظر کار می کند. ملانین در سلولهای ویژه ای به نام ملانوسیت تولید می شود. نور و انرژی شدید حاصل از IPL به انرژی گرما تبدیل شده و بدون آسیب رساندن زیاد به پوست ، می تواند به پیازهای مو آسیب برساند. این باعث می شود IPL برای افرادی با موهای تیره و خشن مناسب تر باشد.  فردی با پوست روشن تر به جلسات بیشتری احتیاج دارد زیرا تکنولوژی حذف موهای زائد IPL در آنها کمتر مؤثر است. افراد با پوشت تیره ممکن است با سوزش بیشتری مواجه شوند زیرا پوست آنها انرژی گرمایی بیشتری را جذب می کند که در صورت تأثیر گرما بر اعصاب ، به درد تبدیل می شود.

3. تکنولوژی SHR (Super Hair Removal)
SHR یک فناوری نسبتاً جدیدتر است که از پالس های انرژی ملایمتر اما با فرکانس بالاتر استفاده می کند. این فناوری لیزر موهای زائد اجازه می دهد تا پوست به آرامی گرم شود ، اما با پالس های سریع ، انرژی پس از آن توسط پوست جمع می شود. در حالی که 50٪ انرژی به ملانین (شبیه IPL) اختصاص دارد ، 50٪ دیگر سلولهای بنیادی مسئول تولید مو را هدف قرار می دهد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه شود زیرا SHR بدین ترتیب موهای ریز و درشت را هدف قرار می دهد. در نهایت ، این منجر به ناراحتی و درد کمتری می شود ، در عین حال اثر بخشی بهبود می یابد.
به دلیل انباشت تدریجی انرژی در پوست ، بدون در نظر گرفتن رنگ پوست ، ضربه و تحریکات پوستی کمتر است و حتی برای مشتریانی که پوست حساس دارند ، آن را برای همه ایده آل و مناسب می کند.


تفاوت بین تکنولوژی IPL و لیزر

لیزر و IPL هر دو از نور برای از بین بردن فولیکول مو و جلوگیری از رشد بیشتر استفاده می کنند. با این حال ، نوع نور و فناوری استفاده شده برای تحویل نور کاملاً متفاوت است. از این رو ، درمان ها ، روند و نتایج یکسان نیستند.
در زیر به مقایسۀ لیزر و IPL می پردازیم در جنبه های مختلف می پردازیم :
•    طول موج :
طول موج IPL به اندازۀ لیزر نفوذ نمی کند

•    تکنولوژی
همانطور که گفته شد تفاوت اصلی بین لیزر و IPL در نوع نور است.
لیزر نوع بسیار خاصی از طول موج را که هدفمند و متمرکز است فراهم می کند . طول موج نور که به یک جهت می رود ، نوری قوی و بسیار مؤثر ایجاد می کند. درIPL  طیف گسترده ای از طول موج ها ایجاد می شود مانند فلش روی دوربینی که مساحت بیشتری را پوشش می دهد. این قدرت درمان را کاهش می دهد و نتایج کمتری را ایجاد می کند.

نتیجه:
IPL: آنقدر قدرتمند نیست
لیزر: قدرتمندتر و مؤثرتر


•    ناحیۀ هدف
 وقتی نور وارد پوست می شود ، توسط رنگدانۀ ملانین موجود در پیاز مو جذب می شود. جذب نور فولیکول مو را گرم کرده و چرخۀ رشد مو را قطع می کند. نور متمرکز در لیزر هدف را پیدا می کند و فولیکول مو را شلیک می کند. با نور مستقیم فقط فولیکول مو تحت تأثیر لیزر قرار می گیرد. در حالی که IPL با نور وسیع تر و پراکنده تری شلیک می کند بنابراین نمی توان به همین راحتی به دمای بحرانی پیاز مو رسید. اکثر انرژی توسط اهداف کوچکتر و سطحی جذب می شود.

نتیجه:
IPL: منطقه ای گسترده و بدون تمرکز ، هدف قرار گرفته است
لیزر: تمرکز دقیق روی فولیکول مو دارد

•    ایمنی پوست
IPL با استفاده از نور پراکنده باعث جذب نور توسط بافت اطراف می شود و چون نور به اندازه لیزر متمرکز نیست  IPL نیاز به استفاده از سطح انرژی بالاتری دارد. این انرژی توسط بافت اطراف نیز جذب می شود.
و می تواند منجر به آسیب پوستی مانند سوزش ، رنگدانه بیش از حد ، تاول و زخم شود. با استفاده از لیزر به عنوان تنها یک طول موج هدفمند ، نفوذ عمیق تری رخ می دهد. این انرژی بطور مستقیم فولیکول مو را هدف قرار می دهد و توسط سایر کروموفورهای موجود در مسیر پرتو جذب نمی شود ، بنابراین پوست اطراف آن تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 
نتیجه :
IPL: موها و پوست اطراف آن آسیب دیده است
لیزر: فقط موها آسیب دیده اند

•    تعداد جلسات مورد نیاز
مو در چرخه های مختلف رشد می کند. و لیزر و IPL فقط می توانند در مرحله خاصی به نام فاز آناژن ، فولیکول های مو را درمان کنند. از آنجا که لیزر نمی تواند تعیین کند که کدام مو در کدام مرحله از چرخه رشد قرار دارد ، لیزر فقط می تواند 10٪ از فولیکول های موی فعلی را از بین ببرد. از این رو ، توصیه می شود 6-8 جلسه لیزر موهای زائد داشته باشید تا بهترین نتیجه حاصل شود. IPL  با نور ضعیف تر و پراکنده ای کار می کند. از این رو ، می توان در هر جلسه فولیکول مو کمتری از بین برد و در جلسات بیشتری شما را بی نیاز می کند.

 نتیجه:
IPL: جلسات بیشتر
لیزر: جلسات کمتر است

•    زمان درمان
از آنجا که پرتو نوری که در لیزر درمانی استفاده می شود بسیار متمرکز و هدفمند است  یک شات با لیزر در منطقه برای نتایج کافی است.
دستگاه های IPL دارای یک پد بزرگتر برای درمان هستند و به نظر می رسد که با بزرگتر شدن سر دستگاه ، جلسه می تواند سریعتر انجام شود. اما از آنجا که نور ضعیف تر است ، پزشک معمولاً باید بیش از یک بار همان ناحیه را درمان کند. که منجر به طولانی شدن جلسه شما از لیزر می شود.

 
نتیجه:
IPL: جلسات سریعتر بنابراین تعداد جلسات بیشتری برای مشاهده نتایج نیاز است .
لیزر: جلسات طولانی تر اما تعداد جلسات جهت حصول نتیجه کمتر است .

•    سطح درد
از نظر فنی هرچه نور متمرکزتر باشد ، قوت آن را بیشتر احساس می کنید. از این رو ممکن است دستگاه های IPL درد کمتری ایجاد کنند. با این وجود دستگاه های مدرن لیزر طوری طراحی شده اند که تا حد امکان برای مشتری راحت ترند. آنها با یک سیستم خنک کننده ساخته شده اند که در آن هوای خنک را به پوست محل کار لیزر می رساند. بنابراین میزان درد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بیشتر پزشکان از دستمال مرطوب برای تمیز کردن محل نیز استفاده می کنند. وقتی پوست شما دمپر می شود ، هوای خنک کننده بسیار قوی تر عمل می کند. اگر تحمل درد کمی دارید ، می توانید همیشه از پزشک خود بخواهید از کرم بی حس کننده استفاده کند.

 نتیجه:
IPL: کمتر دردناک است
لیزر: دردناک تر

تفاوت تکنولوژی SHR و IPL در چیست ؟
SHR در حالی که ضمن استفاده از خنک کنندۀ تماسی همزمان ، از پالس های لیزر تکراری با نفوذ کم نيز استفاده می کند. ترکیبی از این دو باعث می شود که کل تجربه بدون درد و حذف دائمی مو باشد. SHR از پالس های انرژی ملایم تری با فرکانس بالاتر استفاده می کند تا ضربه پوستی را به حداقل برسانید. در حالی که درمان های IPL  بايد هر دو هفته يك بار انجام شود . درمان های حذف موی SHR فقط به بازدید ماهانه نیاز دارند. همچنین قادر است انواع مو از موهای ریز تا درشت را هدف قرار دهد.
اگرچه هر دو روش درمانی در از بین بردن مو مؤثر است ، اما اگر به دنبال یک تجربه کم درد هستید که به شما کمک کند رشد نرمتر موی خود را داشته باشید ، باید SHR را امتحان کنید.

برخی از انواع طول موج در لیزر موهای زائد به شرح زیر وجود دارد:

1.    لیزر موهای زائد الکساندرایت
یکی از انواع محبوب لیزر موهای زائد ، روش الکساندرایت است. این نوع لیزر برای افرادی با رنگ پوست روشن ایده آل است و گفته می شود که طی آن پوست اندکی کمتر از برخی از انواع دیگر لیزرها ممکن است آسیب ببیند و دلیل آسیب ناپذیری این روش این است که طول موج لیزر کوتاهتر است ، به این معنی که به عمق نفوذ نمی کند.
درمان الکساندرایت ممکن است جلسات بیشتری طول بکشد تا موهای زائد دائمی حاصل شود ، زیرا طول موج کوتاه تر است. حتی اگر موهای زائد دائمی نباشد ، ماندگاری آن بسیار بیشتر از هر روش دیگر برای از بین بردن موها مانند اپیلاسیون ، اصلاح یا نخ است.

 


2.    لیزر موهای زائد دیود
این روش درمان لیزر اغلب در برابر روش الکساندرایت مقایسه می شود که طول موج بیشتری برای نفوذ در پوست دارد . روش های درمانی لیزر دیود برای افرادی که موهای زائد و رنگ پوست متوسط و تیره دارند بسیار مؤثر است. این نوع لیزر موهای زائد یک روش بسیار متنوع است. با افزایش پیشرفت در فناوری ، این یک روش تقریباً بدون درد است. در مقایسه با انواع دیگر درمان های لیزر موهای زائد ، لیزر دیود اغلب به جلسات کمتری برای اتمام نیاز دارد. مطمئناً ، تعداد جلسه ها بر اساس پیکربندی هر فرد در نهایت متفاوت خواهد بود
3.    لیزر موهای زائد رابی
این نوع لیزر موهای زائد یکی از اولین مواردی است که تاکنون ایجاد شده است. در نتیجه منسوخ می شود زیرا بسیار کندتر از سایر روش ها است. تقریباً بر روی موهای تیره تر ، مؤثر نیست ، اما برای موهای روشن ، ظریف بهتر است. نکتۀ جالب در مورد لیزرهای رابی این است که مدت زمان کافی برای انجام یک تحقیق و دانش در مورد اثربخشی و عوارض آن وجود داشته است.
پس از درمان ، ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنید. با این حال ، این عوارض دائمی نیستند و تقریباً هرگز جدی نیستند. استفاده از کمپرس سرد و مرطوب کنندگی باعث کاهش ناراحتی و از بین رفتن سریعتر اثرات آن می شود. عوارض جانبی لیزر موهای زائد می تواند شامل تورم ، احساس درد مانند احساس آفتاب سوختگی و قرمزی در ناحیه درمان باشد. همۀ افراد این عوارض را تجربه نخواهند کرد و برخی از افراد واکنش متفاوتی نسبت به لیزرهای مختلف نشان می دهند. از آنجا که پوست تیره به راحتی نور را جذب می کند ، افرادی که پوست تیره دارند بیشتر مستعد ابتلا به سوزش به عنوان یک عارضه جانبی هستند ، اما استفاده از لیزر مناسب برای جلوگیری از این امر مهم است.

4.    لیزر موهای زائدNd   و LP Nd: YAG
این روش لیزر سنگین است و روی موهای ضخیم تر و همچنین برای افرادی که پوست تیره تری دارند بهترین نوع است. در حقیقت ، برای افرادی که پوست روشن و موهای ریزتری دارند ، از اثر کمتری برخوردار است .از بین هر نوع لیزر درمانی ، درمان های Nd و LP Nd: YAG دارای طولانی ترین طول موج هستند ، به این معنی که کمی ناراحت کننده تر از انواع دیگر هستند.این لیزرها به قسمت انتهایی ریشه مو می رسند و پس از چندین جلسه آن را برای همیشه از بین می برند.

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی