لکه های پوستی و علل ایجاد آن

لکه های پوستی و علل ایجاد آن

منظور از لکه ها در نواحی مختلف صورت چیست ؟

تقریباً اکثر افراد دچار لکه های پوستی می شوند. اما ، لکه ها در مناطق مختلف صورت چیست و چگونه می توان از شر آنها خلاص شد؟
لکه ها می توانند در سراسر صورت و بدن ظاهر شوند و این می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، هورمون ها ، شیوۀ زندگی و رژیم غذایی اغلب در ظاهر شدن آنها نقش دارد. بسیار مهم است که در مورد انجام اقدامات مختلف بر اساس محل مشکلات پوست خود فکر کنید.
متخصص پوست دکتر اما کانینگهام توضیح می دهد که لکه ها یک واکنش ایمنی شناختی شدید به سطح هورمون بدن هستند که منجر به تولید بیش از حد روغن ، به نام سبوم می شود. این افزایش چربی باعث تغییر فعالیت باکتری های مشترک پوست می شود که تهاجمی شده و باعث التهاب می شود. لایۀ داخلی فولیکول های مو ضخیم می شود. این منجر به مسدود شدن منافذ می شود و نتیجه نهایی جوش سرسیاه ، سرسفید یا لکه است. "
عوامل متعددی می توانند این روند را تشدید کنند. نوسانات در سطح هورمون ها ، که البته زنان و نوجوانان به ویژه مستعد آن هستند ، می تواند باعث تولید بیش از حد سبوم شود. تمیز نکردن صحیح پوست می تواند بقایای آلودگی و چربی روی پوست ایجاد کند که منافذ را مسدود می کند. در حالی که تمیز کردن بیش از حد شدید می تواند پوست را تحریک کند و هرگونه لک را بدتر کند.

لکه هایی روی پیشانی
علت ایجاد لکه های پیشانی چیست؟
مقادیر زیاد چربی در رژیم غذایی می تواند منجر به ایجاد جوش در پیشانی شود.
چگونه می توان لکه های پیشانی را از بین برد ؟
مصرف آب را افزایش دهید. همچنین می توانید بیشتر بلوبری ، توت سیاه و تمشک بخورید که سرشار از آنتی اکسیدان های پوست هستند.

لکه هایی روی گونه ها
علت ایجاد لک گونه چیست؟
لکه های روی گونه ها می تواند ناشی از موادی که باشد بصورت روزمره ای روی صورت خود قرار می دهیم و باکتری هایی که در آنها وجود دارد. تلفن های همراه و روبالشی ها اغلب با آکنه همراه هستند و میکروب هایی ایجاد می کنند که به راحتی روی صورت منتقل می شوند. لکه های روی گونه ها نیز می توانند با سیستم تنفسی مرتبط باشند ، به این معنی که گونه های لکه دار می توانند ناشی از سیگار کشیدن باشند.


چگونه لکۀ گونه را از بین ببریم؟
بالش ها و ملافه های خود را به طور منظم بشویید و مطمئن شوید که هر روز تلفن همراه خود را با یک دستمال ضد باکتری پاک کنید. همچنین اگر تمایل به لمس صورت خود دارید دستان خود را تمیز نگه دارید. چه سیگار می کشید و چه نمی کشید ، سعی کنید پیاده روی های طولانی تر و منظم تری در فضاهای سبز داشته باشید. این باعث افزایش هوای تازه در ریه های شما می شود و می تواند به از بین بردن لکه های گونه کمک کند.

لکه هایی روی چانه و خط فک
چه عواملی باعث ایجاد لکه در چانه و خط فک می شود؟
نوسانات هورمونی ناشی از چرخۀ قاعدگی می تواند باعث ایجاد لکه روی چانه شود ، به این معنی که زنان ممکن است متوجه الگوی ظاهر آکنه چانه شوند. در همین حال ، غذاهای غنی ، سنگین و پرچرب نیز می توانند منجر به ایجاد لکه در ناحیه چانه شوند .
چگونه می توان لکه های چانه و خط فک را از بین برد؟
در حالی که مقاومت در برابر غذاهای پرکالری می تواند مشکل ساز باشد ، ایده خوبی است که اگر از لکه های چانه رنج می برید ، غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ، سبزیجات و حبوبات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که میزان آب مصرفی خود را نیز افزایش دهید ، زیرا این امر واقعاً می تواند به پاکسازی چانه لکه دار کمک کند.

لکه های روی بینی
چه چیزی باعث ایجاد لکه روی بینی می شود؟
منافذ روی بینی گشاد می شوند ، بنابراین لکه ها در اینجا اغلب به دلیل تجمع آلودگی و محصولات آرایشی و همچنین تولید بیش از حد سبوم ایجاد می شوند. به گفته دکتر اما ، لکۀ بینی نیز می تواند ناشی از استرس باشد و فشار خون بالا با لکه های بینی مرتبط است.
چگونه می توان لکه های بینی را پاک کرد؟
اطمینان از تمیز بودن برس های آرایش و پاک کردن آرایش در پایان هر روز و پاکسازی صورت بسیار عالی است و راهی برای از بین بردن لکه ها به طور کلی و به ویژه نقاط روی بینی می باشد . دکتر اما توضیح می دهد که اگر می خواهید لکه های چانه را نیز از بین ببرید ، یافتن راه هایی برای کاهش استرس و کاهش مواردی که باعث فشار خون بالا می شوند (مانند مشروب و غذاهای چرب) ایده های خوبی هستند. او می گوید: "اتخاذ یک روال خوب خواب و انجام فعالیت های ورزشی و کاهش استرس می تواند به تنظیم و کاهش سطح کورتیزول کمک کند ."

لکه هایی در گوش
چه چیزی باعث ایجاد لکه های گوش می شود؟
 لکه های روی گوش اغلب نشانۀ این است که بدن شما دچار کم آبی شده است و اگر آکنه به طور مرتب روی گوش ظاهر می شود ، قطعاً زمان آن رسیده است که میزان آب مصرفی خود را افزایش داده و غذا و نوشیدنی هایی که باعث کم آبی بدن می شوند را کاهش دهید. همچنین بسیار مهم است که مطمئن شوید گوش های شما تمیز و عاری از هرگونه کثیفی ، آلودگی ، آثار آرایش و روغن در انتهای روز است.
چگونه می توان لکه های گوش را از بین برد ؟
 هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. مصرف حدود دو لیتر در روز مقدار مناسبی است و باعث می شود بدن و پوست دچار کم آبی نشود. نگه داشتن یک بطری آب در هر زمان باعث می شود که مصرف بیشتری داشته باشید و تنظیم یادآوری های منظم بر روی تلفن خود برای کاهش آن کمک می کند. شما همچنین باید از مصرف بیش از حد مواد خشک کننده خودداری کنید که شامل قهوه ، چای کافئین دار ، الکل و نمک است.

لکه هایی در ابرو
علت ایجاد لکه ابرو چیست؟
لکه های روی ابروها می تواند ناشی از افزایش عرق ، روغن و محصولات زیبایی در موهای ابرو باشد . این می تواند فولیکول های مو را مسدود کرده و منجر به ایجاد لکه شود. اما آنها نیز می توانند ناشی از استرس باشند.هورمون هایی که در کلیه ها آزاد می شوند و غدد فوق کلیوی با نقاط دردناک زیر و اطراف ابرو مرتبط است.
چگونه می توان لکه های ابرو را از بین برد ؟
در حالی که کاهش استرس می تواند نقش مهمی داشته باشد . هنگام شستن صورت در حین مراقبت از پوست ، حتماً ابروهای خود را کاملاً تمیز کنید. اگر می خواهید از لکه های ابرو جلوگیری کنید ، حذف سلول های مرده پوست ، چربی ، آلودگی و آرایش از بین موهای ابرو بسیار مهم است.

لکه هایی در خط مو
چه چیزی باعث ایجاد لکه های مو می شود؟
لکه های روی خط مو اغلب با تجمع عرق ، روغن ، خاک و کثیف شدن عمومی در ناحیه مرتبط هستند. محصولاتی مانند اسپری مو ، ژل مو و شامپو خشک نیز می توانند منافذ و فولیکول های مو در این ناحیه را مسدود کرده و در نتیجه لکه ایجاد کنند.

چگونه می توان از شر لکه های مو خلاص شد؟
 بهترین دلیل برای درمان موهای زائد این است که بهداشت موهای خود را بالا ببرید . مصرف محصولاتی چون اسپری مو ، موس و شامپو را کاهش دهید زیرا این محصولات می توانند عامل اصلی ایجاد لکه باشند. همچنین می توانید شامپو و نرم کنندۀ خود را با یک عطر ملایم تر و با رایحه کمتر و ترکیباتی مانند سیلیکون و روغن عوض کنید ، زیرا اینها نیز می توانند باعث جوش و تحریک شوند.

انواع لکه ها

چهار نوع اصلی از لکه ها وجود دارد :
•    جوش های سرسیاه
•    جوش های سرسفید
•    جوش معمولی
•    کیست

   جوش های سرسیاه و سرسفید
بسیار رایج هستند و تقریباً همه آنها را در برهه ای از زندگی خود تجربه می کنند. دکتر بیبی دو هارپور متخصص پوست توضیح می دهد که جوش های سرسیاه و سر سفید هر دو در اثر تجمع چربی و کثیفی در منافذ ایجاد می شوند اما بسته به میزان در معرض قرار گرفتن آنها واکنش های متفاوتی نشان می دهند. او می گوید: "جوش های سر سیاه و سر سفید انواع" کومدون "هستند. کومدون ها ، گاهی اوقات به عنوان "مسدود شدن منافذ" نیز شناخته می شوند ، زمانی ایجاد می شود که خاک و چربی ایجاد شود. وقتی کومدون ها "بسته" هستند ، سرسفید هستند اما وقتی منافذ مسدود شده "باز" و در معرض هوا قرار می گیرند ، محتویات اکسید شده و سیاه می شوند و در نتیجه جوش سرسیاه ایجاد می شود. "

   کیست
لکه های کیستیک به صورت توده های قرمز و سفت در زیر پوست ظاهر می شوند که لمس آنها دردناک است. آنها در اثر برجستگی های چرکی ایجاد می شوند که در اثر تجمع چربی در زیر پوست ایجاد می شود و همچنین آلودگی ، باکتری ها ، سلول های پوست و آرایش به دام افتاده است. آنها روی صورت ظاهر می شوند ، اما اغلب در پشت ، گردن ، قفسه سینه و شانه ها ایجاد می شوند.

 جوشها
چرکها برآمدگی هایی هستند که با چرک و مایع پر می شوند. آنها معمولاً به صورت توده های سفید رنگی احاطه شده با پوست قرمز ملتهب ظاهر می شوند و می توانند به اندازه کافی بزرگ شوند. جوشها می توانند در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند اما عمدتاً در صورت ، پشت و گردن ظاهر می شوند و اغلب می توانند بصورت خوشه ای تشکیل شوند. جوش ها می توانند به دلیل واکنش های آلرژیک به غذا یا نیش حشرات ظاهر شوند ، اما عمدتا با تجمع چربی و خاک در منافذ مانند سایر لکه ها ایجاد می شوند .

آیا باید لکه ها و جوش های سر سیاه را فشار دهید؟
متخصصان مراقبت از پوست توصیه می کنند از فشردن لکه ها و جوش های سرسیاه خودداری کنید . مهم نیست که چقدر وسوسه کننده به نظر برسد. دکتر اما توضیح می دهد که فشار دادن می تواند آن را بسیار بدتر کند. "اغلب اوقات می تواند باکتری ها را تحت فشار قرار داده و چرک را به عمق پوست بکشد و منجر به التهاب و قرمزی بیشتر شود ، ناگفته نماند که ضربه می تواند منجر به شکستن پوست و تحریک اغلب منجر به زخم شود."
NHS همچنین به افرادی که از آکنه رنج می برند توصیه می کند از "تمیز کردن" یا فشردن جوش های سر سیاه خودداری کنند.
اگر واقعاً نمی توانید در برابر ظاهر شدن یک نقطه ترشح مقاومت کنید ، سپس از یک دستمال بر روی انگشتان خود استفاده کنید ، مطمئن شوید که دستان شما تمیز است و فشار ملایمی وارد کنید. هنگامی که چرک خارج شد یا اگر چرک به راحتی بیرون نیامد ، فشردن خود را ادامه ندهید. اگر خون یا کبودی دیدید ، متوقف شوید! ممکن است در نهایت باعث زخم شدن پوست خود شوید.

چند بار باید صورت را بشویید؟
بین شستشوی زیاد صورت و شستشوی کم یک خط باریک وجود دارد ولی مهم این است که همیشه از پاک کننده خوب برای صبح و شب استفاده کیند .
دکتر اما می گوید: "تمیز کردن مکرر در عصر باعث می شود که آلودگی ها کاملاً پاک شود. من توصیه می کنم با یک پاک کنندۀ ملایم به حذف سلول های مرده پوست کمک کنید ، بنابراین به مسدود شدن منافذ و کاهش جوش ها کمک می کند. "
در مورد صبح ، ممکن است فکر کنید که صورت شما هنوز از شستشوی عصر تمیز است اما اینطور نیست. در طول شب ، پوست می تواند آلودگی رااز روبالشی و هرگونه آلاینده در هوا جمع آوری کند. به علاوه ، یک شستشوی صبحگاهی می تواند شما را از خواب بیدار کند ، چهره را شاداب کرده و آن را تمیز نگه دارد و برای یک روال روزانه مراقبت از پوست آماده شود.

نحوه صحیح شستن صورت
دکتر جاسکارن میدها ، متخصص زیبایی صورت توضیح می دهد که مهم است که هنگام شستن صورت باید برای جلوگیری از آسیب پوست آن را با آب سرد یا گرم و نه داغ بشوییم.
وی گفت: "این امر برای اطمینان از این است که پوست را از روغن طبیعی تولید شده توسط بدن محروم نکنید. استفاده از آب داغ ممکن است باعث تحریک پوست و خشک شدن آن شود.
"استفاده از یک دستمال سبک و تمیز و یا حتی دستان تمیز شما می تواند یک پاک کننده مناسب برای پوست شما باشد . برای اطمینان از پاک شدن همه آثار ، آرایش و کثیفی وقت بگذارید. با حوله خشک کنید ، مالش ندهید یا از زور استفاده نکنید که می تواند پوست را تحریک کند و با استفاده از مرطوب کننده کار را تمام کنید. "
دکتر بیبی دو هارپور می افزاید: "مهم است که پوست خود را با ملایمت و بدون شستشوی زیاد تمیز کنید و آن را مرطوب نگه دارید تا از خشکی و سوزش بیش از حد که باعث ایجاد جوش می شود جلوگیری کنید."
همیشه شستن صورت پس از فعالیت های ورزشی و روزمره ایدۀ خوبی است. عرق و باکتری ها می توانند روی صورت جمع شوند و منافذ را مسدود کنند. اگر بین ورزش و دوش گرفتن مدتی صبر کنید ، ممکن است پوست شما لکه دارتر شود. عاقلانه است که در اسرع وقت پس از ورزش و فعالیت های روزانه دوش بگیرید.
چه محصولاتی می توانند به از بین بردن لکه ها کمک کنند؟
مواد مختلفی برای مراقبت از پوست وجود دارد که توسط متخصصان پوست و طرفداران زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان لکه ها بسیار مناسب است.
دکتر بیبی توصیه می کند از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک ، بنزوئیل پراکسید و رتینول برای کاهش لکه ها استفاده کنید ، در عین حال اسیدهایی مانند گلیکولیک اسید و نیاسینامید می توانند برای لایه برداری و کاهش چربی پوست عالی باشند.
اگر پوست شما حساس است و اگر می خواهید اسیدها را وارد برنامه خود کنید ، تدریجی پیش بروید و همه آنها را یکجا ترکیب نکنید.
استفاده از تونر گلیکولیک اسید پس از تمیز کردن و استفاده از سرم نیاسین آمید و به دنبال آن کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده خوب ، محل مناسبی برای شروع صبح است.
شب ها از رتینول ، سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید استفاده کنید تا لکه های در خواب تسکین یابند و همه مواد را با هم ترکیب نکنید که می تواند باعث تحریک پوست شود.

لکه ها ، رنگدانه ها و موارد دیگر را از بین ببرید

همه ما دچار برخی از مشکلات پوستی هستیم و با بالا رفتن سن و بروز علائم پیری به فکر از بین بردن این علائم هستیم . رنگدانه و لکه های کسل کننده یکی دیگر از مشکلات مهم پوستی است که اکثر ما راه حل دائمی آن را می خواهیم. رنگدانه ، لکه های کسل کننده و رنگ ناهموار پوست از مهمترین مسائل آزاردهنده پوست است که ما به طور کلی در سنین مختلف انجام می دهیم. تا کنون ، با جدیدترین پیشرفتها و برنامه های اصلاح طلبانه ، امروزه گستره وسیعی از کرمها ، سرمها و محلولهای ضد لک وجود دارد که در سطح سلولهای پوست کار می کنند پوستی بدون لک و رنگدانه ایجاد می کند .


تماس با اپکس
راه های ارتباطی