پلکسر

پلکسر

پلاسما ادعا می کند که راهی غیرتهاجمی برای دستیابی به نتایجی است که رقیب جراحی زیبایی هستند . در ابتدا پلاسما برای کاربردهای پزشکی استفاده می شد اما از حدود دو سال پیش در درمان زیبایی ظهور کرد. با این حال ، همۀ دستگاه های پلاسما یکسان نیستند. دستگاه ها تا حد زیادی از نظر انرژی و نتایج تولید متفاوت هستند و با توجه به اینکه اکنون تعداد زیادی از آنها در بازار هستند ، درک تفاوت توانایی ها و خطرات هر کدام بسیار مهم است.

پلاسما جت چیست؟

از پلاسما اغلب بعد از جامد ، مایع و گاز به عنوان "چهارمین حالت ماده" یاد می شود. این ماده هنگامی ایجاد می شود که انرژی الکترواستاتیک با یک گاز یونیزه مخلوط شود. وقتی انرژی حرارتی دستگاه پلاسما از پوست به حدود 1 میلی متر برسد ، با اکسیژن و نیتروژن موجود در جو مخلوط می شود و یک قوس پلاسما ایجاد می کند که در اثر تماس با پوست بخار می شود.

لوئیز والش ، مدیر بین المللی اجرایی پلاسما  می گوید: "این کار ، انقباض فوری بافت پوست در سطح ایجاد شده و باعث ایجاد اختلال گرمایی در درم زیر ، به ویژه فیبروبلاست ها می شویم. ضربه دقیق به اپیدرم باعث می شود پوست به صورت سطحی به پوسته های کوچک کربن خشک شود ، که در عرض چند روز می ریزد و باعث می شود پوستی جدید و جوان در سطح ایجاد شود."

قلم پلاسما که در انتها قرار دارد غیر تهاجمی است و با انرژی که به اندازۀ کافی بالا است باعث ایجاد ضربه به اپیدرم و ایجاد پوستۀ کربن می شود. دسته هایی وجود دارد که در نوک آن الکترود پر از گاز نئون قرار دارد. این امر با عبور جریان ملایم و با فرکانس بالا از الکترود ، یک میدان پلاسما ایجاد می کند.

گرما در هنگامی که قسمت پلاسما با پوست تماس پیدا می کند به زیر پوست منتقل می شود و باعث کوچک شدن فیبرهای الاستین و کلاژن می شود و یک اثر فوری سفت کنندۀ پوست ایجاد می کند. همچنین از آنجا که گاز نئون نسبت به نیتروژن یونیزه یا اکسیژن گرمای کمتری تولید می کند ، خطر جرم گیری وجود ندارد.

بازسازی پوست با پلاسما نوعی روش درمانی غیر لیزری است که با استفاده از دستگاهی ، انرژی را به صورت پلاسما برای جوان سازی پوست از طریق بهبود خطوط صورت و چین و چروک (رایتیدها) و رنگدانه های پوستی مرتبط با عکسبرداری پوست به بدن می رساند. دستگاهPortrait® PSR اولین فناوری غیر لیزری است که توسطFDA تأیید شده و از نظر بالینی ثابت شده است که با استفاده از انرژی پلاسما ، سطح سازی و بازسازی پوست را انجام می دهد.برای درک چگونگی بازسازی پوست در پلاسما ، درک اساسی از ساختار پوست لازم است. به طور خلاصه ، پوست از 3 لایه اپیدرم ، درم و زیر جلدی تشکیل شده است. اپیدرم حاوی سلولهای تولید کنندۀ رنگدانه به نام ملانوسیت است که مسئول رنگ آمیزی پوست هستند. درم از الیاف کلاژن و الاستین تشکیل شده است که استحکام ، مقاومت ، کشش و انعطاف پذیری پوست را فراهم می کند.با بالا رفتن سن ظاهر و خصوصیات پوست تغییر می کند. اپیدرم نازک تر می شود ، بنابراین لکه ها بیشتر دیده می شوند و کلاژن موجود در درم به تدریج از بین می رود که به تشکیل خطوط صورت ، افتادگی پوست و چین و چروک منجر می شود .در این فناوری از انرژی دریافتی از پلاسما به جای نور یا فرکانس رادیویی استفاده می شود .

از دستگاه پرتره می توان در سطوح مختلف انرژی استفاده کرد تا نتایج متفاوتی بدست آورد. میزان انرژی تحویل شده بین 1-4 ژول در هر پالس است. در حال حاضر ، سه پروتکل درمانی توصیه شده وجود دارد:

 1- درمان هایPSR1 ، کم انرژی (1-1.2 ژول) با فاصله سه هفته·

2-درمان هایPSR2 ، یک پاس باانرژی بالا (3-4 ژول) که در یک جلسه انجام می شود .

3-درمان هایPSR3 ، دو پاس با انرژی بالا (3-4 ژول) که در یک جلسه انجام می شود . اگرچه تمام پروتکل ها باعث بهبود خطوط ریز و رنگدانه های پوستی می شوند ، اما به نظر می رسد که سفت شدن پوست یا بافت با درمان های با انرژی بیشتر نمود بیشتری دارد. روشهای درمانی کم مصرف با گذشت زمان به تدریج نتیجه می گیرند درد و ناراحتی کمتری به همراه دارد . بیشتر بیماران می توانند اولین معالجه خود را در اولین مشاوره انجام دهند و پس از آن مستقیماً به فعالیت های روزمره خود بازگردند.

از بازسازی پوست با پلاسما برای جوان سازی پوست از طریق بهبود خطوط صورت و چین و چروک (رایتیدها) و رنگدانه سازی پوست استفاده می شود که بهتر است با بروز علائم اولیۀ پیری مانند موارد زیر انجام شود:

لکه های پیری و تغییر رنگ پوست    

جولینگ زودرس     

شل شدن پوست     

چین و چروک در اطراف بینی و دهان

این روش شامل چه مواردی است؟ در زیر خلاصه ای از روش بازسازی پوست با پلاسما آورده شده است. 

ارزیابی یا آماده سازی قبل از درمان:    

برای تعریف زمینه های درمان و تعیین اهداف درمان با بیمار گفتگو نمایید .   

-در صورت لزوم قبل از شروع درمان از نواحی مورد نظر عکس بگیرید.   

-برای درمانPSR1 ، یک ساعت قبل از شروع درمان ، کرم بی حس کننده موضعی استفاده شود و برای درمان هایPSR با انرژی بالاتر ، ترکیبی از مسکن های استنشاقی مانند پنتروکس™ و کرم بی حس کننده موضعی مورد نیاز است.

درمان هایPSR1 ممکن است باعث قرمزی خفیف پوست شود که 2-3 روز طول بکشد. مقداری پوسته شدن پوست ممکن است در اثر جایگزینی پوست مرده با پوست جدید ایجاد شود.درمان هایPSR با انرژی بالاتر باعث ایجاد قرمزی خفیف تا متوسط​​پوست می شوند ، علاوه بر اینکه پوست قهوه ای می شود و 5-10روز آینده پس از درمان پوسته پوسته می شود.

-به بیماران باید توصیه شود برای جلوگیری از ایجاد زخم ، پوست را برداشت و آن را جدا نکنند.

-در طی مرحلۀ بهبودی و برای چندین ماه پس از درمان ، توصیه می شود که ناحیه درمان با استفاده از کرم های ضد آفتاب باSPF حداقل 50+ محافظت شود.

-از لباس های محافظ و کلاه های لبه دار نیز باید استفاده شود.

-معمولاً نتایج فوری و پیشرونده هستند. مطالعات بالینی نشان می دهد که پیشرفت به مدت حداقل یک سال پس از درمان ادامه دارد.

به نظر می رسد که بازسازی پوست با پلاسما توسط اکثر بیماران ، به ویژه در درمان های با انرژی کم به خوبی تحمل می شود.

-اصلاح یا استفاده از آرایش به زودی پس از درمان انجام می شود.

-در بیشتر موارد ، بیماران می توانند پس از درمان یا روز بعد ، بسته به شرایط پوست و درمان ، مستقیماً به محل کار خود برگردند. 

-تا به امروز هیچ عارضۀ جانبی عمده ای گزارش نشده است.

برخی از عوارض جانبی و عوارضی که ممکن است رخ دهد ، به ویژه پس از درمان های سطح انرژی بالاترعبارتند از :    

  • پوست پوست شدن بیش از حد    
  • قرمزی و تورم تا یک هفته پس از درمان که با استفاده از کیسه یخ در فواصل 10 دقیقه در 24 ساعت اول می توان این مشکل را کنترل نمود. در مواردی که بیمارانPSR3 را با دو بار انرژی زیاد دریافت کرده اند ، قرمزی می تواند تا 6 تا 8 هفته پس از درمان ادامه یابد.  
  • هایپرپیگمنتیشن موقت 

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی