هایفو تراپی لاغری

هایفو تراپی لاغری

این فناوری برای کاهش بافت چربی و طراحی بدن برای اهداف زیبایی استفاده می شود.

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) جهت کانتورینگ بدن

جراحی پلاستیک گاهی اوقات به عنوان استاندارد طلایی برای جوانسازی صورت و کانتورینگ بدن در نظر گرفته می شود. با این حال بسیاری از گزینه های غیرتهاجمی برای جوانسازی صورت در حال افزایش هستند و به سرعت به بخشی از گزینه های متخصصان زیبایی تبدیل می شوند. روشهای غیر تهاجمی نسب به جراحی ارزان تر و سریعتر انجام شده و عوارض کمتری دارند .
سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یکی از این روشهای جدید و غیرتهاجمی برای کانتورینگ بدن است که از امواج اولتراسوند برای رسیدن به تخریب بافت چربی و در نتیجه کاهش چربی استفاده می کند.
مفهوم استفاده از HIFU برای اهداف درمانی در سال 1942 مطرح شد و از آن زمان HIFU برای درمان تومورها ، سنگهای کلیه و ابروئیدهای رحم مورد استفاده قرار گرفت و نیاز به اقدامات تهاجمی تر را کاهش داد .
به تازگی از این فناوری برای کاهش بافت چربی و طراحی بدن برای اهداف زیبایی استفاده شده است. این فناوری برای اولین بار توسط وایت در سال 2007 توصیف شد و بیشتر برای جوانسازی صورت ، فرم دهی بدن و تغییر شکل به کار گرفته شد .
HIFU با ایجاد فشار صوتی منفی (کویتیشن) در داخل سلولهای چربی و ایجاد ترانس حرارتی انرژی صوتی منجر به تغییر رنگ و انعقاد پروتئین ها در دمای بالاتر از 43 درجه سانتی گراد می شود . در دمای بالاتر از 80 درجه سانتی گراد ، نکروز انعقادی را فقط در سلول های مورد نظر و بدون هیچ گونه آسیب به بافت های اطراف می توان مشاهده نمود . یک مطالعه تحقیقی پیش بالینی روی حیوانات در سال 2011 روی 26 خوک با هدف تعیین ایمنی و کارآیی این فناوری برای کاهش سلول های چربی انجام شد.
خوک ها با HIFU در نواحی مختلف بدن تحت درمان قرار گرفتند سطوح انرژی از  3/85 تا 270 J/cm2 متغیر بود که  نتایج مثبت بود و کاهش سطح چربی زیر جلدی در نواحی تحت درمان را نشان داد و هیچ عارضۀ نامطلوبی بر روی پوست یا سایر بافتها مشاهده نشد.
یک سال بعد در یک مطالعه کنترل شده که شامل 180 داوطلب بود شاهد کاهش چشمگیر دور کمر تحت درمان با HIFU را نشان داد. با این حال برخی از عوارض جانبی از جمله درد ، تورم و اکیموز ثبت شد. چندین مطالعه دیگر در مورد اثربخشی درمان HIFU در کاهش چربی نشان داده است که می توان بدون هیچ گونه تأثیر قابل توجهی بر چربی خون یا نشانگرهای التهابی و بدون عوارض جانبی موضعی ، مانند سوزش یا زخم ، به نتایج مثبت رسید.

چگونه کار می کند؟

فناوری HIFU یک سیستم کاهش چربی غیر تهاجمی است. دستگاه ها از کارتریج هایی استفاده می کنند که برای همگرایی انرژی فراصوت در لایه زیر جلدی ، در عمق 8 و 13 میلی متر طراحی شده اند.
دستگاه ها بافت چربی را با استفاده از انرژی فراصوت با شدت بالا هدف قرار می دهند و باعث انعقاد حرارتی ، نکروز و مرگ سلولی در سلول های چربی می شوند. این انرژی از طریق پوست نفوذ کرده و چربی ها را پاره می کند. محتوای چربی های پاره شده که در درجه اول تری گلیسیرید هستند ، قبل از انتقال توسط سیستم لنفاوی در بافت های بینابینی پخش می شوند . سلولهای چربی مختل شده 8 تا 12 هفته پس از درمان جذب می شوند و 95٪ هم پس از 18 هفته جذب می شوند . حذف مواد زائد و بهبودی تقریباً 8 تا 12 هفته طول می کشد و به تدریج ضخامت لایه چربی را کاهش می دهد. این روش می تواند به صورت سرپایی انجام شود و می تواند نتایج قابل توجهی را در یک جلسه درمان ایجاد کند . مطالعه روی 282 بیمار که تحت درمان با این روش قرار گرفتند بعد از سه ماه کاهش دور کمر را به اندازۀ 4.7 سانتی متر نشان داد .
یک آزمایش کنترل شدۀ بعدی بر روی 180 بیمار که در ناحیه ساق و شکم تحت درمان قرار گرفتند ، در مقایسه با یک درمان شبیه سازی شده که در آن انرژی مصرف نمی شد ، در 12 هفته کاهش چشمگیر دور کمر را نشان داد.
علاوه بر این ، گروه تحت درمان با سطح انرژی 47 J/cm2 ، کاهش 2.1 سانتی متر و گروه تحت درمان با سطح انرژی 59 J/cm2 کاهش 2.52 سانتی متر را مشاهده کردند . انرژی سونوگرافی همچنین روند ترمیم طبیعی بدن را تحریک می کند.
با گذشت زمان منجر به انقباض پوست و تولید کلاژن و الاستین می شود که باعث تغییر در فیزیولوژی پوست می گردد به همین دلیل ، دستگاه های HIFU همچنین می تواند برای ایجاد اثرات سفت کنندۀ پوست در بیماران استفاده شود.

انتخاب بیمار

هر بیمار متقاضی درمان HIFU باید قبل از درمان مورد ارزیابی قرار گیرد و همۀ بیماران باید سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می کنند را اعلام کنند . به طور کلی ، سه نوع بیمار تحت روش های کانتورینگ بدن قرار می گیرند :
•    بیمارانی که مایل به درمان چاقی در نواحی شکم ، ران و باسن هستند
•    بیماران مبتلا به افتادگی پوست
•    بیمارانی که هم نیاز به کاهش چربی و هم سفت شدن پوست دارند

متقاضیان باید BMI کمتر از 30 داشته باشند تا برای درمان مناسب باشند. در صورت مشخص شدن داوطلبان مناسب باید به بیماران در مورد درمان کاهش چربی ، نتایج واقع بینانه استفاده از دستگاه های HIFU و هرگونه عوارض جانبی احتمالی که ممکن است تجربه کنند ، مشاوره داده شود. درمانهای قبلی از جمله مناطق تحت درمان و نتایج ارائه شده نیز باید مورد بحث قرار گیرد.

درمان

درمان تا 60 دقیقه به طول می انجامد. قبل از درمان باید یک تست پچ روی ناحیه انجام شود تا واکنش بیمار به درمان بررسی گردد. عکس های قبل و بعد نیز باید گرفته شوند تا بتوان مقایسه را انجام داد و بنابراین نتایج واقعی درمان را تعیین کرد .
پزشک قبل از جلسه باید بیمار را وزن کرده و ناحیه مورد نظر را اندازه گیری کند. پزشک همچنین باید اطمینان حاصل کند که بیمار متعهد می شود توصیه های قبل و بعد از مراقبت را رعایت کند. یک جلسه درمان برای اکثر نواحی کافی است. با این حال ، بسته به ضخامت لایه چربی یا میزان رضایت بیمار از نتایج اولیه ، ممکن است این روش در همان ناحیه تکرار شود. حداکثر نتایج طی 8 تا 12 هفته قابل مشاهده است. پس از اتمام اولین درمان ، قبل از انجام یک جلسه دیگر HIFU ، فاصله 12 هفته ای اجباری است.

نواحی مناسب برای درمان HIFU عبارتند از:

•    شکم
•    پهلو
•    باسن
•    ران
•    بازوها
•    صورت
•    گردن
•    زیر چانه

پزشکان هنگام استفاده از کارتریج 8 میلیمتری باید از درمان هر ناحیه ای با بافت زیر جلدی کمتر از 1 سانتی متر و هنگام استفاده از کارتریج 13 میلی متر 1.5 سانتی متر خودداری کنند .


مناطق دیگری که باید از درمان با دستگاه HIFU اجتناب کنید عبارتند از:

•    ناف
•    ناحیه ای که فتق داشته باشد
•    مناطق استخوانی
•    ناحیه کشاله ران
•    هر ناحیه ای که دارای ایمپلنت های فلزی باشد
•    بافت پستان
•    عروق خونی اصلی
•    غضروف و غده تیروئید
•    نای

عوارض جانبی درمانHIFU

چندین عارضه جانبی بالقوه درمان HIFU وجود دارد که بسته به نوع پوست و حساسیت در بیماران متفاوت خواهد بود. اکثر عوارض جانبی خفیف و موقتی هستند و شامل درد بعد از درمان (76%) ، ادم (72%) ، اکیموز (68%) ، درد در طول درمان (64%)، اسهال خونی (59%) و اریتم (45%) . این عوارض جانبی معمولاً طی 1 تا 2 هفته برطرف می شود و برای اکثر بیماران مدت زمان محدودی بعد از درمان مورد نیاز است.

تجویز درمان با HIFU در بیمارانی که تحت درمان های زیبایی دیگر قرار گرفته اند به صورت زیر خواهد بود:

•    6 ماه پس از عمل لیفت نخ
•    1 هفته پس از لایه برداری و میکرودرم ابریژن
•    2 هفته پس از بوتاکس  و فیلرهای پوستی بر پایه آب
•    6 هفته پس از لایه بردارهای روغنی و لایه برداریهای شیمیایی متوسط یا عمیق

مشاوره پس از مراقبت

پس از اتمام این روش باید به هر بیمار یک برگه مشاوره مراقبت های بعد داده شود. باید به آنها توصیه شود که اگر نگران عواقب احتمالی هستند می توانند به کلینیک مراجعه کنند. در این مرحله می توان درمان را ارزیابی کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. به بیماران توصیه می شود که فعالیت های ورزش نداشته باشند ،از حمام گرم اجتناب کنند و 5-7 روز پس از درمان ناحیه را ماساژ ندهند.


مهم است که در طول روند بهبودی (حداکثر 8 هفته) از آفتاب گرفتن خودداری شود .
به بیماران توصیه می شود که در صورت خشک شدن پوست از مرطوب کننده استفاده کنند. پیگیری های بعدی در 8 و 12 هفته پس از درمان توصیه می شود. همچنین 24 ساعت قبل و بعد از درمان از مصرف الکل باید خودداری شود و 1 ماه قبل و بعد از درمان از لیزر یا درمان با نور پالس شدید (IPL) استفاده نگردد.

محدودیت ها و موارد منع مصرف

علیرغم ارائۀ نتایج مؤثر در نواحی خاص ، نمی توان اهمیت رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم را جایگزین با درمان HIFU نمود و همچنین یک ابزار موثر برای کاهش وزن نیست. علاوه بر این درمان HIFU به افراد زیر توصیه نمی گردد :

•    باردار یا شیرده
•    بیماران قلبی
•    ترومبوز یا ترومبوفلبیت
•    مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خون
•    بیماران با سابقۀ سرطان
•    کسانی که در ناحیۀ موردنظر پروتز یا ایمپلنت فلزی دارند
•    افراد دیابتی
•    افرادی که دچار بیماری صرع هستند
•    افرادی که جراحی پیوند داشته اند
•    افرادی که نارسایی کبد یا کلیه دارند
•    مصرف بیش از حد الکل

مشاوره قبل از درمان باید بسیار دقیق و مؤثر در شناسایی موارد منع مصرف باشد. هیچ مطالعه ای برای بررسی اثرات درمان HIFU بر زنان باردار انجام نشده است. تصور می شود که از آنجا که فناوری HIFU فقط برای هدف قرار دادن لایه ای از چربی که باید حذف شود طراحی شده است ، انرژی آنقدر عمیق نفوذ نمی کند که بتواند اثرات جانبی ایجاد کند. با این حال ، قبل از مشخص شدن کامل این امر ، مطالعات بیشتری باید انجام شود .

ایمنی

اگرچه HIFU یک روش ایمن و غیرتهاجمی برای کانتورینگ بدن محسوب می شوداما دارای عوارض جانبی خفیفی است و ضروری است که درمان توسط پزشک حاذق و متخصص انجام شود.

نتیجه

HIFU یک جایگزین مدرن و غیرجراحی برای روشهای جوانسازی صورت و لیپوساکشن است و باید در بیمارانی که سستی و رسوب چربی متوسطی دارند مورد استفاده قرار گیرد . این درمان همچنین می تواند به عنوان یک درمان مکمل برای افرادی که با وجود شیوۀ زندگی فعال و سالم مایل به بهبود بیشتر صورت و بدن خود هستند استفاده شود. هنگامی که روی بیمار مناسب اعمال می شوداین روش می تواند ظاهر پوست جوان و حالت کشیده بدن را برای مدت طولانی بدون نیاز به مداخلات جراحی حفظ کند.دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با اپکس
راه های ارتباطی